9 maja 2016

Liz Carlyle, Zakochana w nikczemniku.Bohaterem piątego tomu cyklu Bractwo Świętego Jakuba autorstwa Liz Carlyle jest właściciel jaskini hazardu mieszczącej się naprzeciwko siedziby Towarzystwa, Ned Quartermaine. To kolejny przystojny, bezwzględny, wyrachowany mężczyzna o mrocznej przeszłości i zepsutej wśród towarzystwa opinii. Od lat nie przyznawał się do swojego arystokratycznego pochodzenia, ani do młodzieńczego zauroczenia. Nieznana przeszłość, liczne tajemnice i wykonywany zawód nie wzbudzały szacunku w towarzystwie.

Dochody Neda były jednak wysokie, a pewnego dnia za zaciągnięte długi uzyskał od lorda Reginalda Hoke’a posiadłość Heatherfields, która położona była na skraju Exmoor. Ned postanowił osobiście poznać nowy majątek, ale pech chciał, że będąc prawie u celu pomylił drogę i co więcej „wpadł” niemal na galopującą na koniu amazonkę. Niestety zdarzył się niefortunny upadek, uderzenie głową w kamień i utrata przytomności. Pod czujną opieką młodej baronessy  Katharine Wentworth d’Allenay z Bellecombe, Ned odzyskał przytomność, ale zupełnie nie pamiętał, kim jest, czym się zajmuje i w ogóle, jaką ma przeszłość. W dodatku to, co Kate znalazła w podróżnej torbie nie dawało zbyt wielu odpowiedzi na pytania związane z tożsamością gościa zamku. Wezwany doktor Fitch zalecił spokój i odpoczynek. Ned kilka kolejnych dni spędził w łóżku, a częste wizyty w pokoju Kate powodowały nie wiedzieć, czemu szybsze bicie serca. 


Kate dbała o swojego podopiecznego, bowiem czuła się winna wypadku Edwarda. Niemniej musiała przygotować pokoje na przybycie matki do Bellecombe na sezon polowań, która zapowiedziała się z licznym orszakiem. Nota bene przyjazd jednego z gości okaże się dla Kate dość niemiłą niespodzianką. Co więcej dziewiętnastoletnia znacznie młodsza siostra Nancy uparcie pragnie wyjść za mąż za pastora Richarda. Zdaniem Kate zakochani powinni poczekać, aż Nancy osiągnie pełnoletniość i przeżyje chociaż jeden sezon w Londynie. Obecnie młodsza siostra była pod opieką piekielnika wuja Upshawa, który zapewne nie będzie zadowolony z takiego obrotu sprawy. 

Kate wskutek śmierci starszego brata odziedziczyła majątek i tytuł. Majątek objęty majoratem mógł być w Anglii dziedziczony przez kobiety w przypadku, gdy nie został ani jeden męski spadkobierca. Jeżeli w rodzinie była córka, posiadłość stawała się jej własnością, a po ślubie – jej męża. Jak już jestem przy kwestiach prawnych, to w powieści jest też mowa o umowie przedślubnej, która określała majątek wnoszony przez kobietę (posag) oraz kwoty, które miała otrzymywać w czasie trwania małżeństwa oraz po śmierci małżonka. Bez takiej umowy panna młoda była pozbawiona jakichkolwiek praw majątkowych. Jej posag w całości przechodził na męża, a ona nie miała pieniędzy. Ucieczka i potajemny ślub bez podpisania wcześniejszej intercyzy dawały również mężowi władzę finansową.[1]

 
Kate jest rozsądna, uczciwa, prostolinijna i podejmuje odważne decyzje, ma jednak świadomość, że w jej życie wkradła się monotonia. Fascynacja Edwardem i twarde stanowisko Nancy w kwestii małżeństwa, powoduje, że Kate pragnie odmiany i zakosztowania nieznanego. Niegdyś była zaręczona, ale zaznała upokorzenia. Nie słucha przestróg Edwarda, że ten nic nie pamięta i nie wiadomo przecież, kim tak naprawdę jest. Poznając prawdę o Nedzie, Kate będzie musiała wyzbyć się uprzedzeń, rozczarowania, bolesnych animozji  i nauczyć się optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Wątek amnezji został wiarygodnie przedstawiony przez autorkę. Odzyskiwanie pamięci to pewnego rodzaju proces i rzeczywiście w powieści również tak to zostało przedstawione. Edwardowi podoba się życie w Bellecombe. Czuje jednak, że jego przeszłość nie była słodka i że być może nie jest nawet dżentelmenem za jakiego uważa go Kate. Autorka wplata interesujące i błyskotliwe poboczne historie drugoplanowych bohaterów, którzy mają wyraźne osobowości. Uparta Nancy, niby głupiutka, komiczna i ekstrawagancka Aurelie, kłopotliwy Reggie, rozważny Anstruther. Miłość, namiętność, mroczny bohater, który wcale nie jest taki mroczny, poukładana heroina, zwariowana rodzinka i znajomi, tajemnice oraz HEA (happily ever after) to dobra recepta na romans historyczny pióra Liz Carlyle.


[1] Więcej: http://jausten.cba.pl/node/228


Liz Carlyle, Zakochana w nikczemniku, wydawnictwo BIS, wydanie 2015, tytuł oryginału: In Love with the Wicked Man, przełożyła, Anna Pajek, cykl: Bractwo Świętego Jakuba, TOM 5,  oprawa miękka, stron 384.


 1. Uwikłana
  Grace Gauthier + Ethana Holdinga
 2. Panna młoda w szkarłacie
  Anaïs de Rohan + Geoff Archard, Lord Bessett
 3. Perły panny młodej
  Lady Anisha Stafford + Rance Welham, hrabia Lazonby
 4. Panna młoda w blasku księżyca
  Elizabeth (Lisette) Colburne + Royden Napier, Baron Saint-Bryce
 5. Zakochana w nikczemniku
  Lady Kate d'Allenay + Edward Quartermaine
 6. Kochanka hrabiego

4 komentarze:

 1. Nie znam jeszcze tej autorki, ale piszesz o niej dość zachęcająco i mnie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanowię sie nad nią ponieważ póki co mam dużo zaległości czytelniczych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam pół roku temu i polecam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.