27 maja 2016

Sabrina Jeffries, Pirat.W ostatnich dniach w domowych pieleszach sięgnęłam z półki Pirata Sabriny Jeffries. To pierwszy tom trylogii zatytułowanej Lord. Wcześniej czytałam Zakazane uczucie (tom 2) oraz Niebezpiecznego Lorda (tom 3). Z tego wszystkiego jednak to  Pirat podobał mi się najbardziej. Nie pamiętam kiedy już czytałam książkę, której akcja rozgrywa się w głównej mierze na statku. W dodatku na wywołanie mojego uśmiechu wpłynęły również takie czynniki jak: morze, słońce, lato, wyspa, piasek. W powieści znaleźć można nie tylko skrzętnie przez Sabrinę Jeffries opracowaną fabułę,  ciekawe osobowości bohaterów głównych i pobocznych czy miłość i namiętność. Powieść ma również charakter przygodowy. A to uważam za atut, podobnie zresztą jak świetnie ponownie dobrane cytaty rozpoczynające każdy kolejny rozdział czy w treści nawiązanie do utworów Szekspira. 


Sara Willis ma dwadzieścia trzy lata i jak jej matka jest reformatorką. Cóż to oznacza dla Sary w powieściowych realiach dziewiętnastowiecznego Londynu? Przede wszystkim wspieranie słabszych, nie tylko poprzez niesienie pomocy materialnej, ale także przez osobisty udział w inicjatywach podejmowanych przez Komitet Dam. Sarze nie straszna jest więc wizyta w więzieniu czy przebywanie w towarzystwie złodziejek, morderczyń i prostytutek. Walczy o polepszenie ich bytu i należny im więzienny szacunek. Co więcej chce dopilnować, aby skazane na banicję do Australii kobiety z dziećmi, dotarły tam w należytych dla nich warunkach. Wbrew opinii przyrodniego brata Jordana hrabiego Blackmore, postanawia wyruszyć w podróż incognito. Jordan jest jednak bratem przewidującym, toteż zatrudnił marynarza Peteya Hargravesa, aby podczas rejsu czuwał nad bezpieczeństwem Sary. Dziewczyna na statku wciela się w rolę nauczycielki i obrończyni skazanych kobiet. Wkrótce jednak statek zostaje przejęty przez piratów, którym przewodził kapitan Gideon Horn. Sara chcąc ratować kobiety i dzieci wyjawia, kto jest jej bratem. Niestety nie wie jednak o tym, że Gideon nie darzy szczególnym uwielbieniem członków angielskiej arystokracji. Co więcej plany kapitana wobec niej i innych kobiet są dla niej wielkim zaskoczeniem i niespodzianką. Mimo nieustępliwości Gideona, Sara walczy nadal o szacunek względem wszystkich przetrzymywanych kobiet. Jest to między nimi powodem wielu słownych, dowcipnych potyczek. 


Po latach pirackiej egzystencji mężczyźni w powieści Sabriny Jeffries pragną zmienić swój tryb życia. Chcą stabilizacji, domu i … żony. Nikogo jednak nie da się ot tak zmusić do kochania czy bycia ze sobą. Płeć męska nie zdaje sobie na początku sprawy z wagi tego problemu. Na początku wszystko wydaje się łatwe, ale to nie na tym polega. Piraci w powieści Sabriny Jeffries są przystępni i oczywiście wzbudzają sympatię. Gideon jest atrakcyjny, opiekuńczy względem dzieci, myśli rozsądnie i jako bohater wzbudza ciepłe uczucia. Oczywiście jego nienawiść do arystokratów związana jest z przeszłością. Jego dzieciństwo znacznie odbiegało od tego, co zapamiętała ze swojego adoptowana córka hrabiego. To dwa odrębne światy, a mimo to znaleźć można pewnego rodzaju łącznik. Sara jest również ciekawą bohaterką. Nie myśli egoistycznie, nie jest materialistką, za to jest silna, uczciwa, rozważna, sprawiedliwa i skłonna do poświęceń. 

trylogia LORD

Pirat do dobra i ciepła powieść z wartką akcją, ciekawą fabułą i wspaniałym plenerem. Inspirująco rozwinięte są również wątki poboczne. Należy spodziewać się dobrej zabawy, przyjemności i osobliwego wakacyjnego wytchnienia. Co ciekawe zakończenie powieści nierozerwalnie jest związane z początkiem drugiej części trylogii Lord (Zakazane uczucie). Reasumując trylogię, uważam ją za dość interesującą, niecodzienną, zabawną i przemyślaną. Motywem przewodnim i łączącym jest w niej oczywiście tytuł lorda, ale również nawiązania do twórczości Szekspira oraz cytaty z utworów nawiązujące do walki o prawa kobiet.Sabrina Jeffries, Pirat, wydawnictwo BIS, wydanie 2009, tytuł oryginalny: The Pirate Lord, przełożyła Katarzyna Jędrych, cykl: Lord, tom 1, oprawa miękka, stron 418.

Cykl "Lord"
  1. Pirat
    Sara Willis + Lord Gideon Horn
  2. Zakazane uczucie
    Lady Emma Campbell + Jordan Willis, hrabia Blackmore
  3. Niebezpieczny lord
    Felicity Taylor + Ian Lennard, wicehrabia St. Clair

1 komentarz:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.