30 stycznia 2020

Gina McIntyre, Małe kobietki. Oryginalny przewodnik po filmie.         Małe kobietki. Oryginalny przewodnik po filmie to wspaniale wydany album, który przybliża miłośnikowi ekranizacji klasyki literatury popularnej, na czym polegały przygotowania, a następnie jak wyglądało nagrywanie poszczególnych ujęć filmowych, które odnaleźć można w najnowszej adaptacji filmowej powieści Louisy May Alcott (premiera w Polsce 31 stycznia 2020). Książka została napisana z myślą o szerokim gronie odbiorców sztuki filmowej. 


       W świat filmu wprowadza czytelnika jednak rozdział dotyczący samej powieści Louisy May Alcott. Małe kobietki to opowieść oparta na biografii samej autorki, została wydana w 1868 r.  i wkrótce osiągnęła status dzieła wyjątkowego. Siostry Meg, Jo, Beth i Amy mieszkają z ukochaną Marmisią w Nowej Anglii. Ojciec został powołany do wojska w czasie wojny secesyjnej. Rodzina żyje więc skromnie, ale wiodą szczęśliwe życie. Po pierwszej powieści nastąpiła kontynuacja, która również cieszyła się wielkim powodzeniem. Powieści wielokrotnie przenoszono na duży ekran i wystawiano na deskach teatralnych. W albumie znaleźć można odniesienia między innymi do ekranizacji Małych kobietek z 1994 r. z Winoną Ryder jako Jo. Reżyserką najnowszej adaptacji została aktorka Greta Gerwing, która w scenariuszu nie przestrzegała książkowego kalendarium. Reżyserka chciała zarysować postacie młodych kobiet, przywołując wydarzenia z przeszłości w sposób delikatnej poświaty wspomnień. Do obsady zaproszono Saoirse Ronan (Jo), Emmę Watson (Meg), Florence Pugh (Amy), Elizę Scanlen  (Beth) oraz Laurę Dern (Pani March), Bob Odenkrik (ojciec rodziny Marchów), Chris Cooper (dziadek Lauriego), Meryl Streep (ciotka March). 


      W albumie są rozdziały poświęconej właściwie każdej  z czołowych ról. Znaleźć w nich można nie tylko krótkie adnotacje odnoszące się do karier filmowych poszczególnych aktorów, ale również ile włożyli z siebie odtwarzając daną rolę. Czytelnik dowiaduje się też mnóstwo szczegółów dotyczących rekwizytów (pamiętnik i torby podróżne Jo, lalka Beth, fiolki z lekami, rysunki Amy). Przedstwione zostały etapy kręcenia najważniejszych scen w filmie (np. jak pod Amy załamuje się lód, ślub Meg, bale, tańce w niemieckiej piwiarni). Wiele miejsca poświęcone zostało również kostiumom począwszy od pokazania pierwszych wersji projektów, poprzez szycie, aż do wersji ostatecznej. Garderoby sióstr różniły się znacznie. Czytelnik zagląda też do filmowego domostwa Marchów, rezydencji Laurence’a i ulic Bostonu, które zagrały ulice Nowego Jorku. Mowa jest o dokonanych wyborach mebli, scenografii, stylistkach fryzjerskich i żywności. Co więcej, czytelnik odnajdzie przepisy dań z kuchni rodziny Marchów. 


         Dbałość o szczegóły jest w tym filmie zdumiewająca. Szukano specjalnych tapet, tkanin i innych materiałów, mogących wiernie oddać dziewiętnastowieczną atmosferę. Charakterystyczne są fotografie wykonane techniką mokrej płyty.


        Wydaje się, że adaptacja Małych kobietek z roku 2019 jest wyjątkowa. Czuje się bowiem szacunek dla realiów ujętych w powieści Louis May Ascott. Adaptacja jest ponadczasowa, a zarazem nowoczesna. W albumie zawarto mnóstwo informacji, ciekawostek, a przede wszystkim wiele zdjęć. Zgadzam się z producentami filmu, którzy stali na stanowisku, że każde pokolenie musi mieć własną adaptację filmową Małych kobietek.Gina McIntyre, Małe kobietki. Oryginalny przewodnik po filmie, wydawnictwo Poradnia K, wydanie 2020, zdjęcia Wilson Webb, tytuł oryg.: Little Women The Official Movie Companion, przełożyła: Dorota Pomadowska, okładka twarda, stron 190.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.