3 grudnia 2019

L. Frank Baum, Życie i przygody Świętego Mikołaja.
         Życie i przygody Świętego Mikołaja to książka dla dzieci, która w oryginale po raz pierwszy została wydana w 1902 roku. Wówczas tekstowi L. Franka Brauma (1856-1919) towarzyszyły ilustracje autorstwa Mary Cowles Clark. W wydaniu polskim znajdziemy piękne i proste ilustracje Leny Grzesik-Zysk. 


           Na książkę złożyły się mini powiastki związane z życiem Świętego Mikołaja począwszy od jego dzieciństwa, aż po starość. Pewnego dnia w lesie Burzee Mistrz Lasów Ak opowiedział królowej i nimfom leśnym historię, jak znalazł niemowlę i powierzył jego opiekę lwicy Szigrze. Łamiąc prawo lasu nimfa Nesil wymknęła się, aby odszukać dziecko człowieka. Ak wysłuchał prośby Nesil i zgodził się, aby dziecko zostało przez nią zatrzymane. Z powodu tego, że chłopiec był mały, nadano mu imię Mikołajek. Nesil uczyła je mówić i chodzić. Chłopiec miał czyste serce i szlachetne myśli, ponieważ nimfy nie znały zła. Z biegiem czasu zaprzyjaźnił się ze wszystkimi mieszkańcami lasu i poznał wszystkie prawa. Pewnego dnia po latach wielki Ak zadecydował, że Mikołaj powinien poznać świat ludzi i towarzyszyć mu w podróży dookoła świata. Tak Mikołaj dowiaduje się o przeciwieństwach dobra: wojnie, brutalności, biedzie, wykorzystywaniu i zaniedbywaniu dzieci. Po powrocie wyznacza sobie swój życiowy cel: uszczęśliwiać dzieci. Jako dorosły nie może już mieszkać w Burzee, toteż osiada w Dolinie Śmiechu HuHuHa. To tutaj mieszka do dziś, a nieśmiertelni nadal mu pomagają. To w swoim domku z kominkiem zrobił pierwszą zabawkę. 


      Mikołaj jest ciepłym, życzliwym, hojnym, łagodnym i sympatycznym bohaterem. Rozmawia ze zwierzętami i Kawalerem Mrozem. Troszczy się o dzieci i cieszy się, że może odpowiadać za dobre uczynki. Z nastaniem wiosny w domku Mikołaja zaczęły pojawiać się dzieci, które prosiły o zabawki. Mowa jest też o pierwszej wyprawie reniferami, pomyśle wchodzenia do domów przez komin, wielkiej radzie, gdy Mikołaj kończy 60 lat i gdy zapada ważna decyzja oraz o wysłannikach Świętego Mikołaja.


        Życie i przygody Świętego Mikołaja to klasyczna książka dla dzieci, w której podkreślona została rola dobrych uczynków. W prosty i klarowny sposób przekazuje młodemu pokoleniu wartości ważne i mądre. Dziecko bogatych rodziców niczym nie różni się od dziecka biednych rodziców. Zasługuje także na wymarzoną zabawkę. Zło zawsze przynosi negatywne emocje i zachowania. Dobre uczynki zawsze przynoszą sławę, a ta z kolei szybko roznosi się po świecie. Każdy człowiek, poprzez dobre uczynki, może się zapisać w sercach ludzi jako święty (s.109). 


       Fascynująca opowieść zarówno dla starszych i młodszych czytelników, która powinna być czytana właśnie w okresie Bożego Narodzenia. W dodatku książka ukazała się we wspaniałej oprawie graficznej. Klasyka. Polecam.L. Frank Baum, Życie i przygody Świętego Mikołaja, wydawnictwo Zyska i S-ka, wydanie 2019, tytuł oryg.: The Life and Adventures of Santa Claus, tłumaczyła: Mira Czarnecka, ilustracje: Lena Grzesik-Zysk, okładka twarda, stron 162.

3 komentarze:

 1. Witam. Szczerze się zastanawiałam czy tej książki nie zdobyć... Jest to książka na ten czas... ale... czy czas na Mikołaja nie jest przez cały rok? czy bajki, magia i dobro nie są dobre zawsze? Są, więc takie książki są dobrym pomysłem zawsze :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym bożonarodzeniowym okresie ma szczególny jednak wymiar :)
   pozdrawiam

   Usuń
 2. Dla dzieci taki mikołaj to ważne wydarzenie zawsze się czeka na niego z niecierpliwością. Teraz są takie możliwości że można dla dziecka zamówić nawet wideo od mikołaja.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.