10 grudnia 2019

Katherine Rundell, Odkrywca.     Odkrywca Katherine Rundell to książka dosłownie obsypana nagrodami (oryg.: Winner of the Children's Book Prize; Winner of the Costa Children's Book Award 2017; Winner of the London Book Fair Children's Travel Book of the Year Longlisted for the CILIP Carnegie Medal). Nic w tym dziwnego, bo powieść jest brawurowa, porywająca i odurzająca. Działa tak na czytelnika niezależnie od jego wieku. Dla mnie powieść jest powrotem do świata dzieciństwa i marzeń o wielkich przygodach. Rundell przenosi bowiem czytelnika do hipnotyzującego, a zarazem niebezpiecznego świata.

     Fred zawsze marzył, aby zostać odkrywcą, podróżnikiem, brać udział w wyprawie. Pewnego dnia leci samolotem, który wskutek nieprzewidzianego stanu pilota, rozbija się w dżungli amazońskiej. Wraz z nim uratowały się z wypadku podróżujące samolotem dzieci: Con oraz Lila i Maks. Wszyscy niespodziewanie stanęli przed wyzwaniem przeznaczonym dla dorosłego człowieka. Muszą poradzić sobie w niebezpiecznym i nieznanym środowisku, przetrwać i zrobić wszystko, aby być może wrócić do domu. Potrzebne jest nie tylko szczęście, ale i zdrowy rozsądek. Postanawiają spróbować dzięki znalezionej mapie i intuicji. Rzeka prowadzi ich na spotkanie z Odkrywcą, człowiekiem bez imienia i z tajemniczą przeszłością. Jest on bardzo zirytowany tym, że dzieci pojawiają się w jego przestrzeni, ale ostatecznie staje się ich wybawcą.


       Każdy z młodych bohaterów ma inną osobowość i zupełnie inne podejście do wielu spraw. Najstarszy jest Fred, którego wiedza, jaką zdobył podczas licznych lektur książek związanych z wyprawami i podróżami okaże się teraz bardzo przydatna. Chłopiec czuje się odpowiedzialnym za każdego z tej grupy i decyduje się na podejmowanie trudnych i niebezpiecznych w konsekwencji decyzji. Con to z kolei typ buntowniczki, której nic się nie podoba. Jest odważna i posiada niezwykłą pamięć fotograficzną i orientację w terenie. Lila i Maks to rodzeństwo, ale to Maks jest najmłodszym z grupy. Ma zaledwie pięć lat, toteż starsza siostra czuje się za niego szczególnie odpowiedzialna. Lila posiada wiedzę z zakresu roślin i zwierząt, jakie można spotkać w dżungli. Im więcej czasu czytelnik spędza w towarzystwie młodych bohaterów, tym bardziej staje się zaniepokojony ich sytuacją. 


      Na uwagę zwracają plastyczne opisy dżungli. Warto zwrócić uwagę na dźwięki ptasie i zwierzęce, opis roślin i zwierząt. Oś czasu  w tej powieści jest niejednoznaczna. Autorka tak naprawdę nie ustawiła historii w określonym przedziale, ale na podstawie historii i notatki na końcu książki przypuszczam, że jest to około 1925–1935. 

       Odkrywca to klasyczna i tradycyjna powieść przygodowa w nowoczesnym wydaniu. To mądra, prawdziwa i pełna humoru historia, która trzyma czytelnika w napięciu i przede wszystkim rozbudza wyobraźnię. Jedna z najbardziej urzekających książek dla młodych ludzi. Polecam.Katherine Rundell, Odkrywca, wydawnictwo Poradnia K, wydanie 2018, tytuł oryginalny: The Explorer, (wyd.2017), tłumaczenie: Paweł Łopatka, ilustracje: Hannah Horn, okładka miękka, stron 372.

5 komentarzy:

 1. Przyznam, że zdecydowanie bardziej zaintrygowała mnie ta wcześniej opisywana książka, "Dachołazy". Może dla młodszych, ale i tak zapiszę sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto. "Dachołazy" to stary Londyn i Paryż, tutaj mamy przyrodę i nieznaną dżunglę amazońską.

   Usuń
 2. Pozycja dla tej młodszej i starszej grupy czytelników. Chętnie przeczytam o losach młodych bohaterów. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, myślę, że starsze pokolenie, zyska w tych książkach pociechę :)

   Usuń
 3. Brzmi super. Chętnie przeczytam tę książkę. :) Jeśli masz ochotę, to zapraszam do mnie, gdzie wróciłam ze swoją książką: https://forenovel.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.