30 grudnia 2019

Mike Jolley, Amanda Wood, Świat przyrody. Kompendium cudów natury.

      Świat przyrody, to książka stanowiąca swego rodzaju wprowadzenie dzieci do naukowego podejścia do natury. Jest wielkoformatowa, wydana w twardej i solidnej oprawie. W podtytule czytamy zresztą, że jest to „kompendium cudów natury”. Innymi słowy to swoiste vademecum najważniejszych kwestii, repetytorium, leksykon czy też słownik encyklopedyczny. Tyle tylko, że nie jest to książka, która podaje informacje w sposób suchy czy nudny.  


   To swoiste opracowanie przeznaczone dla młodych czytelników, w którym znaleźć można informacje z zakresu świata przyrody oraz wspaniałe ilustracje autorstwa Owena Davey’a. Książka składa się z 67 graficznych wykresów, które pogrupowane zostały w trzy sekcje. Pierwsza oznaczona kolorem żółtym, przybliża siedliska i środowisko; druga, oznaczona pomarańczową barwą, prezentuje gatunki zwierząt i roślin, a trzecia, niebieska, opowiada o adaptacji zwierząt do warunków życia. Układ wiadomości pozwala więc czytać książkę albo od początku do końca, albo wybierając konkretne działy. W dodatku ważniejsze informacje zostały zaznaczone pogrubioną czcionką. Informacje są dokładne i wciągające. 


      To solidny zbiór faktów znanych i nieznanych, charakterystyka flory i fauny spotykanej w różnych strefach klimatycznych. Strony książki przepełnione są niesamowitymi efektami wizualnymi, które niewątpliwie przyciągają czytelnika. Na stronach mamy wszystko od powiększonej wersji drobnoustrojów do zdjęcia płetwala niebieskiego. Ilustracje Owena Davey’a łączą geometryczny kształt z bardziej miękkimi cyfrowymi i ręcznie wykonanymi teksturami okraszone miękką tonacją barw. Dzięki temu zabiegowi zwierzęta wyglądają wyraźnie i nabierają swoistego życia. 


      To fantastyczna, przejrzysta i pouczająca książka przeznaczona dla młodszego pokolenia, owładniętego pasją poznania świata zwierząt i roślin. Bardzo dobrze wytłumaczona jest dość skomplikowana wiedza w stosunkowo prostym języku i przy pomocy dobrze zaprojektowanych grafikach. Może stanowić inspirację dla młodych miłośników przyrody, aby poszerzać swoją wiedzę w zakresie zoologii czy botaniki. Książka posiada walory edukacyjne, a zawartość może być przyswajana na przestrzeni kilku lat. Moim zdaniem książka spodoba się także dorosłym.Mike Jolley, Amanda Wood, Świat przyrody. Kompendium cudów natury, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2019, tytuł oryg.: Natural World: A Visual Compendium of Wonders from Nature, tłumaczenie: Grzegorz Rafałowski, ilustrator: Owen Davey, okładka twarda, stron 112, format 256 x 310 mm, kategoria wiekowa: 6-11 lat.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.