11 marca 2017

Sabrina Jeffries, Jak uwodzi drań.Jak uwodzi drań  to trzeci tom w cyklu Książęcy detektywi pomysłodawczyni Sabriny Jeffries. Tym razem bohaterami są Tristan Bonnaud i poznana pod koniec drugiej części, lady Zoe Keane. Otóż po kilku miesiącach od ostatniego spotkania z detektywami, młoda dama pojawia się w siedzibie Agencji Detektywistycznej Mantona przy Bow Street 29. Właścicielem jest przyrodni brat Tristana, Dominik Manton, z kolei jednym z jego pracowników jest odnaleziony (i już szczęśliwy) Victor Cale (patrz: część druga). Agencję wspiera książę Lyons, mąż Lisette, siostry rodzonej Tristana (patrz: część pierwsza).


Lady Zoe pojawia się w agencji niezapowiedziana i spotyka w niej temperamentnego i grubiańskiego Tristana Bonnaud oraz bardziej rozsądnego Dominika Mantona. Jej prośba jest niecodzienna. Pragnie poznać tożsamość jej prawdziwych rodziców. Powołuje się przy tym na oddanie jej należnej przysługi. Detektywi mają zachować pełną dyskrecję, mimo, że Zoe jest niezamężna i zdecydowała się na ten krok bez wiedzy i zgody rodziny. Jest jedynym dzieckiem majora Rodericka Keane’a, hrabiego Oliviera, a zarazem – mimo, że kobietą - dziedziczką tytułu i własności ojca. Pewnego dnia ciotka opowiedziała Zoe o tym, co usłyszała od jej umierającej matki. Szczegóły tej opowieści nie dawały spokoju młodej dziewczynie, więc postanowiła poznać prawdę swego pochodzenia bez pytania się o zdanie ojca. Wiedza ta jest jej potrzebna, bowiem następnym po niej do dziedziczenia tytułu jest kuzyn z Ameryki, który niebawem ma stać się gościem Keane’ów.  Zarówno ojciec jak i ciotka życzyli sobie tego małżeństwa. Zoe podejrzewała, że związane jest to właśnie z jej niejasnym pochodzeniem i ewentualnym wybuchem skandalu. Droga prowadzi do Cyganów. Jedyną osobą z agencji Mantona, który zna język romski jest Tristan. Poprowadzenie śledztwa daje mu też powód, aby poszukać dowodów przeciwko najstarszemu bratu (dla niego brat przyrodni, dla Dominika- rodzony) George’owi, hrabiemu Rathmoor. Od lat Tristan pragnie zemsty. Kłopot w tym, że musi wystrzegać się Huckera.


Tristan to uroczy drań, który nienawidzi lekkomyślnego postępowania ludzi wywodzących się z arystokracji. Nie może też darować postępku George’owi, bowiem gdyby nie on, życie Tristana być może wyglądałoby zupełnie inaczej. Nie może zrozumieć nieodpowiedzialności zmarłego ojca wobec własnych dzieci i kochanki. Czyn popełniony wówczas, gdy Tristan miał siedemnaście lat, zmusił go wraz z najbliższymi do ucieczki do Francji. Tristan podejmuje się zadania. Ciągle prowokuje dwudziestojednoletnią Zoe, która pociąga go fizycznie. Sfera uczuć młodej dziewczyny również zostaje zachwiana.


Sabrina Jeffries w dość ciekawy sposób ukazuje ówczesną społeczność romską i jej przyjęte zwyczaje. Dodaje to specyficznego kolorytu powieści. Charakterystyki bohaterów zarysowane są w sposób interesujący, ale jednak nieporywający. Tristan, mimo że ma skomplikowaną przeszłość, jest jednak ukazany w sposób jednowymiarowy. Ciągle kapituluje przed Zoe i Lisette. Zoe jest kobietą silną, zadziorną, odważną i inteligentną. Z kolei ekstrawagancki kuzyn Jeremy Keane to postać skrywająca nie jedną tajemnicę, która mogłaby mieć w swojej historii wiele dróg możliwych rozwiązań.  


Jestem zapaloną czytelniczą Jeffries, ale szczerze przyznaję, że brakuje mi w tej książce przede wszystkim pasji, która istnieje w dwóch wcześniejszych częściach. Bardzo podobało mi się nawiązanie do utworów Szekspira oraz dodanie drzewa genealogicznego. W trzeciej części mamy ścisłe nawiązania do części pierwszej i zapowiedź tego, co czeka nas w części czwartej cyklu. Z niecierpliwością oczekuję historii Dominica i Jane (w zapowiedziach: Gdy wicehrabia się zakocha, 7 kwietnia 2017, wyd. BIS).
Sabrina Jeffries, Jak uwodzi drań, wydawnictwo BIS, wydanie 2017, tytuł oryginalny: How the Scoundrel Seduces (wyd. 2014), tłumaczenie: Dorota Jankowska- Lamcha, cykl: Książęcy detektywi, tom 3, (The Duke's Men, #3) okładka miękka, stron 404.


Cykl Książęcy detektywi:
1. Czego pragnie mężczyzna (Polska 2016)
Maximilian Cale, książę Layons + Lisette Bonnaud
2. Gdy wiarołomca powraca (Polska 2016)
Victor Cale + Isa Cale (Sophie Franke)
3.  Jak uwodzi drań  (Polska 2017)
Tristan Bonnaud + Zoe Keane 
4. Gdy wicehrabia się zakocha  (zapowiedź 7 kwietnia 2017)


O wersji oryginalnej na stronach autorki 

2 komentarze:

 1. Szkoda, że nie ma już tego ognia, niemniej bardzo chętnie poznam historię Tristana i oczywiście czekam na ostatni tom *_*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest dobrze napisana, ale czegoś mi w tej książce po prostu brakuje. Pasja, gorączka, żywiołowość, żar... to dobre słowa :) Zakończenie jednak zaskakuje, bo okazuje się, że Jeffries nie przepuści nikomu :)
   Bardzo jestem ciekawa historii Dominica i Jane i tego, co zafundowała ostatecznie autorka.

   pozdrawiam

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.