23 marca 2017

Josef Grassi Portret Anetki TyszkiewiczównyMałych rozmiarów książeczka prezentująca portret Anetki Tyszkiewiczówny (1779 – 1867) Józefa Grassiego, jest jedną z trzech pozycji wydanych przez Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie w ramach organizowanej corocznie Galerii Jednego Obrazu zainaugurowanej w 2014 roku. Celem jej jest prezentacja jednego wysokiej klasy dzieła z kolekcji polskich lub zagranicznych. W 2014 r. był to obraz El Greca Ekstaza świętego Franciszka ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, a w 2015 r. obrazu Georges’a de La Toura U lichwiarza ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego. 


Książka przedstawia sylwetkę Józefa Grassiego (1757-1838) i obrazy znajdujące się w zbiorach Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie. Druga część dotyczy osoby Anny Marii Ewy Apolonii z hrabiów Tyszkiewiczów herbu Leliwa, autorki wydanych zapisków Wspomnienia naocznego świadka. Pamiętnik przedstawia obraz czasów porozbiorowych, okresu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, nasycona jest anegdotami, choć nie zawsze zgodna z prawdą historyczną. 


Anna nazywana powszechnie była Anetką. Mając 26 lat wyszła za mąż za Aleksandra Stanisława Potockiego (1776-1845), który był dziedzicem między innymi Wilanowa. Mieli troje dzieci: Augusta (1806-1867), Natalię (1807-1830) i Maurycego (1812-1879). Nie było to jednak zgodne małżeństwo. W 1817 roku małżonkowie rozstali się, a w 1821 ogłoszono formalny rozwód. W niedługim czasie Anetka wyszła za mąż za pułkownika Stanisława Dunin – Wąsowicza (1783-1864), z którym miała córkę Julię zmarłą w dzieciństwie. W towarzystwie uważana była za kobietą błyskotliwą, obdarzoną ostrym dowcipem i żywym umysłem. W książce odnaleźć można przytoczone o niej wspomnienia, jakie zachowały się w zapiskach osób znających Anetkę (Rozalia z Lubomirskich Rzewuska, Natalia Kicka). Anna zmarła w Paryżu w 1867 roku. 


Katalog przybliża okoliczności powstania portretu Anetki Tyszkiewiczówny oraz historię obrazu. Portret autorstwa Grassiego przedstawia Anetkę jako rysowniczkę-amatorkę,  ze szkicownikiem i przyborem kreślarskim (grafionem) w dłoniach, przygotowana w pełni do uwiecznienia otaczającego ją pejzażu. Modelka ubrana jest w swobodny strój domowy i ukazana w naturalnym ruchu. Po śmierci Włodzimierza Rogera Tyszkiewicza w 2012 roku, w wyniku działu spadku w 2013 roku, obraz stał się własnością mieszkającej w Warszawie Danuty Ewy Tyszkiewiczowej. Obecnie obraz znajduje się w depozycie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Książka została bardzo starannie wydana. Z satysfakcją odnotowałam istniejącą bazę naukową oraz bardzo dobrej jakości prezentowane reprodukcje obrazów.
Józef Grassi. Portret Anetki Tyszkiewiczówny, wydawnictwo Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum, seria: Galeria Jednego Obrazu, kurator wystawy i redaktor naukowy katalogu: Hanna Małachowicz, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 58.

2 komentarze:

 1. Westchnęłam sobie... Pędzę zaraz na stronę zamku, do sklepiku.
  Obraz jest w depozycie na Zamku, a kto jest jego właścicielem, bo chyba nie należy do żadnej z polskich kolekcji?
  Nawiasem mówiąc, gdy byłam w listopadzie w Warszawie w AGAD, przechodziłam potem koło zamku. Na wieży wywieszony był wielki plakat promujący wystawę. Niestety nie miałam już czasu (4 godziny spędziłam w archiwum) i zamiast do zamku pojechałam na dworzec PKP :(
  To teraz kupię sobie chociaż katalog :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wyniku podziału spadkowego obraz jest własnością Pani Danuty Ewy Tyszkiewiczowej. W książce jest cała historia obrazu.
   Bodajże do końca lutego był obraz eksponowany, ale, też nie widziałam. Katalog polecam, bardzo mi się podoba :)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.