16 marca 2017

Emily Hawkins, Rachel Williams, Atlas przygód zwierząt.Atlas przygód zwierząt to niesamowita, wielkoformatowa książka zapraszająca do świata przyrody. To jedna z tych książek edukacyjnych dla dzieci, która z pewnością może walczyć zarówno o ich uwagę, jak i rodziców.
 Emily Hawkins i Rachel Williams znakomicie wprowadzają dzieci w świat zwierząt. Na wybranych przykładach przybliżają ich tryb życia, środowisko oraz siedliska i lokalizację. Za stronę ilustracyjną odpowiada Lucy Letherland. Mocną stroną tej książki jest właśnie współpraca między autorami a ilustratorem. Wyjątkowe grafiki nacechowane są lekkością, żywotnością, energią, humorem i sporą dawką pewnego rodzaju rysunkowej narracji. Niektóre strony są wręcz oszałamiające. Każda prezentowana scena ożywa. Każda historia wciąga i absorbuje. Zarówno teksty jak i ilustracje doskonale prezentują różnorodność naszej planety i jej cuda natury. Autorzy odwołują się do odkrywców, wyników badań antropologów, geografów i biologów. W rezultacie otrzymujemy wspaniałe źródło informacji podane w sposób atrakcyjny i stymulujący dziecięce umysły. 


Wśród ciekawostek pojawiają się miedzy innymi takie ciekawostki: nozdrza hipopotama zamykają się pod wodą i dzięki czemu może pod nią przebywać przez pięć minut; panda wielka na każdej łapie ma fragment kości nadgarstka, która wystaje jak kciuk; głuptaki rzucają się do wody z wysokości 30 metrów i z prędkością 160 km na godzinę; a pancerz żółwia zielonego przeważnie jest brązowy. 


Książka prezentuje zachowania zwierząt i przedstawia charakterystyczne elementy rozpoznawcze związane z ciałem. Treść książki jest starannie rozplanowana z podziałem na kontynenty i prezentacją gatunków zwierząt żyjących na danym terenie. Autorzy zapraszają między innymi do biegu ze zwierzętami, paradowania, nurkowania, tropienia, latania, pływania, wdrapywania się na drzewa. 


To inspirująca książka zachęcająca nie tylko do podróżowania, ale również do poznania różnych gatunków zwierząt. Przeznaczona jest dla dzieci, ale zapewniam, że każdy dorosły będzie nią równie podekscytowany i zachwycony. 
Emily Hawkins, Rachel Williams, Atlas przygód zwierząt, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2017, ilustracje: Lucy Letherland, tytuł oryg.: Atlas of Animal Adventures (2016), tłumaczenie: Maria Pstrągowska, weryfikacja merytoryczna: Julita Korczyńska, oprawa twarda, format: 27x37 cm, przedział wiekowy: 6-10 lat, s. 88.

2 komentarze:

  1. Właśnie zamówiłam książkę, jestem jej tak ciekawa, że nie wiem czy wytrzymam.My,rodzina leśników, kochamy książki o zwierzętach.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.