10 października 2010

Leszek Kołakowski, Herezja.

Oprawa twarda
ISBN: 978-83-240-1448-4
Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz
Rok wydania:  7. 10. 2010
Format: 144x205
Ilość stron: 136

Jakże miło było przeczytać ponownie słowa prof. Leszka Kołakowskiego! Książka została wydana na bazie odnalezionych tekstów szesnastu wykładów wygłoszonych przez profesora między listopadem 1982 a lutym 1983 dla polskiej rozgłośni radia Wolna Europa.

Profesor w sposób jasny i przystępny, w swoim specyficznym i klarownym stylu, wyjaśnia pojęcie herezji z różnych punktów odniesień. Omawia herezje od strony historycznej, od strony Kościoła katolickiego i innych gałęzi chrześcijaństwa. Mowa jest, więc o swoistych konfliktach ideowych i o przyczynach ich powstawania. Filozof w przystępny sposób opisuje „herezje”, idee uznane za bluźniercze na przestrzeni wieków, które miały wpływ na politykę i społeczeństwo. Zwraca uwagę na współczesne pojęcie herezji, chrześcijańskie pojęcie wolności, omawia problem tolerancji religijnej, powtarzające się typy mentalności, z których wyrastają równie powtarzające się ruchy religijne.

Profesor płynnie przeprowadza czytelnika od starożytności aż po czasy współczesne. Ukazuje różne konteksty herezji. Nie mam co tu się za wiele rozpisywać, bowiem każdy zainteresowany z pewnością szybko sięgnie po książkę. Ze względu na małe gabaryty i zrozumiały język czyta się ją szybko.

Wartość treści książki jest ponadczasowa. Oprawa graficzna książki – wspaniała. Polecam!

3 komentarze:

 1. Temat rzeczywiście bardzo ciekawy... Myslę, że taka wędrówka na przestrzeni wieków, spojrzenie przez pryzmat naszych przodków na pojecie herezji, pomoże niejednej osoby odnieść się do tematu herezji w swiecie współczesnym. Bo czymże obecnie jest herezja wobec wolności słowa, wyznania, pogladów? Jak to sie odnosi do naszej tolerancji? Naprawdę chętnie zajrzałabym do tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kołakowskiego kojarzę ze zbiorku "Mini-wykłady o maxi-sprawach". Od początku pokochałem jego styl i jestem pełen podziwu wobec jego mądrości. Chętnie poznam coś nowego, a to może być ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Herezję bardzo dobrze się czyta. Na pewno spodoba się Wam:)
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.