3 lipca 2019

Francis Duncan, Morderstwo ma motyw.


         Morderstwo ma motyw to kolejna książka autorstwa Francisa Duncana, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Po raz pierwszy została wydana w 1947  roku i stanowi pierwszą część kryminalnych przygód Mordecai Treymaine'a. 

         Mordecai Treymaine to pan po sześćdziesiątce, detektyw - amator, który jak na prawdziwego Anglika przystało, jest chłodny, ma wspaniałe maniery i zachowuje dystans w towarzystwie. Z hałaśliwego Londynu wybrał się do przyjaciół mieszkających w urokliwej angielskiej miejscowości Dalmering. To miejscowy lekarz Paul Russell i jego żona Jean. Gdy dociera na miejsce, dowiaduje się, że zaledwie parę godzin wcześniej dokonano morderstwa.


          Trwają przygotowania do sztuki zatytułowanej „Morderstwo ma motyw”. Młoda kobieta będąca jedną z organizatorek spektaklu zostaje znaleziona martwa. Przyjaciele Treymaine’a proszą go o rozwikłanie sprawy morderstwa. Mordecai zgadza się tym bardziej, że za śledztwo odpowiada jego przyjaciel będący inspektorem policji John Boyce. Szybko jednak zdaje sobie sprawę, że rzeczywistość staje się odzwierciedleniem przygotowywanej sztuki. Okazuje się, że nie będzie tylko jednej ofiary, a sprawa powinna być rozwiązana zanim nastąpi końcowy akt trzeci.

           Sprawa kryminalna jest dość łatwo do odczytania, ale niespieszna w fabule opowieść jest wciągająca, bowiem napisana w staroświeckim i klasycznym angielskim stylu. Głowny bohater jest wnikliwym obserwatorem, bazującym na logicznym myśleniu i dedukcji. Atmosfera i klimat małej miejscowości z początku XX wieku zostaje wspaniale przez autora nakreślona. Mała, sielankowa, niemal idylliczna atmosfera wsi oraz niepokojące tajemnice i negatywne uczucia. Idealna lektura na lato.Francis Duncan, Morderstwo ma motyw, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2019, tytuł oryginalny: Murder has a Motive, cykl: Mordecai Tremaine #1, oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 312.


seria: Mordecai Tremaine
1. Murder has a Motive - Morderstwo ma motyw (2019)

2. Murder for Christmas – Morderstwo na Święta (2018)

3. So Pretty a Problem

4. In at the Death

5. Behold a Fair Woman

2 komentarze:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.