28 lipca 2019

J. R. Ward, Diabelska działka.      J.R. Ward nie ukrywa wcale, że trylogia Królowie Bourbona powstała pod wpływem fascynacji serialem Dynastia. Przypomina mi jeszcze serial Dallas. Piękne kobiety, przystojni mężczyźni, zepsuci, zdeprawowani, obrzydliwie bogaci, popadający w finansowe kłopoty i wikłający się w romanse. To świat, w którym rządzą pieniądze i blichtr. Życie nie jest tu wolne do zdrad, konszachtów, intryg, miłosnych podbojów. 

        Diabelska działka to trzecia (po książkach: Królowie Bourbona oraz Dola Aniołów) a zarazem ostatnia odsłona perypetii rodziny Bradfordów. Za zabójstwo głowy rodu, Williama Baldwine’a, zostaje oskarżony najstarszy z rodzeństwa Edward, który przyznaje się do winy i przedstawia organom policyjnym swoją wersję historii. Zostaje aresztowany, a myśli jego zaprząta piękna kobieta, którą kochał, Sutton Smythe, pani prezes konkurencyjnej formy.  Młodszy brat Edwarda, Lane, staje się więc głową rodu i stara się polepszyć sytuację finansową firmy. Pomaga mu w tym przyjaciel Jeff, który ciągle tkwi w papierach w jednym z pomieszczeń rezydencji. Lane przekonany jest, że Edward nie jest mordercą. W poszukiwaniach prawdziwego sprawcy pomaga mu ukochana Lizzie King. Lane martwi też się o przebywającą w szpitalu Aurorę. 


      W małżeńską pułapkę wpada Gin. Mimo to jej serce od wielu lat bije dla prawnika Samuela T, który nie wie jednak, że kobieta skrywa przed nim tajemnice. Czwarty z rodzeństwa to Max. Wraca on do rodzinnej miejscowości, aby pozbyć się balastu sekretu, jaką skrywa przed bliskimi. Potem pragnie ponownie wyjechać, ale gdy spotyka ponownie kobietę, na widok której rytm jego serca przyspiesza, nie jest już pewien swoich planów. 

      To zawiła i przyzwoicie długa opowieść, którą cechuje brawurowo wykreowana fabuła. Tajemnice, dramaty, skrywane miłości, romanse, zdrady, finansowe tarapaty, morderstwo i śledztwo. Wszystkie trzy książki są uzależnione od siebie i należy je czytać w kolejności. Finał satysfakcjonuje i daje nadzieję, że pomimo ułomności wynikających z przeszłości, życie poszczególnych bohaterów będzie dalej pomyślnie się toczyć.

        To saga napisana mądrze, przemyślana, seksowna, ale jednak pozbawiona pretensjonalności i wulgarności. W tle Kentucky i rytm muzyki bluegrass. Trylogia przypomina podstawową myśl, że pieniądze szczęścia nie dają. Bogate dzieci mogą mieć także okropnych i ignorujących ich rodziców oraz być pozbawione miłości. Z tego potem biorą się problemy w życiu dorosłym: drogie zachcianki, łóżkowe i łatwe podboje, alkohol, brak skrupułów w podejmowaniu decyzji, brak porozumienia między bliskimi. Kłopoty jednak sprawiają, że niektórzy z tych krezusów potrafią dostrzec swoje błędy i wejść na ścieżkę naprawy i dobrego życia. Dotyczy to również całej czwórki, rodzeństwa Bradfordów.J. R. Ward, Diabelska działka, wydawnictwo Marginesy, wydanie 2019, tytuł oryg.: Devil's Cut, tłumaczenie: Agnieszka Wilga (Lakatos), cykl: Królowie Bourbona, t. 3, tytuł oryg.: The Bourbon Kings, #3,  oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 432. 


3 komentarze:

  1. Lubiłam "Dynastię" :) Dobra książka nie jest zła, więc gdybym miała ją pod ręką, pewnie bym przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bym przeczytała.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem po pierwszej części, mam nadzieję, że do końca wakacji uda mi się przeczytać całą serię :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.