17 marca 2019

Niedziela z obrazem.


Johannes Gumpp (born 1626 – active in Florence)
SELF-PORTRAIT WITH MIRROR AND EASEL
Oil on canvas
128 x 98 cm
Signed and dated 1646.
Provenance:
A second, smaller, round version
is in the Uffizi Gallery, Florence
(inv. 1890, no. 1901).             Austriacki malarz Johannes Gumpp jest pamiętany tylko dzięki dwóm pracom. Są to autoportrety, na których artysta odwraca się plecami do widza. 

               Pierwszy to „Autoportret z lustrem i sztalugą”, datowany jest na 1646 r. i mieści się w galerii Petera Mühlbauera, Schloss Schönburg, Pocking w Niemczech. Drugi to mniejsza i okrągła wersja, która znajduje się w Galerii Uffizi we Florencji. 

              W rzeczywistości jest to potrójny portret. Tam dwukrotnie autor pojawia się frontalnie, w lustrze i na płótnie na sztaludze. Ponadto on sam jest widziany z tyłu, stojąc, trzymając paletę i pędzel, i kończąc swoją pracę. 

            Jako dziwne szczegóły, z prawdopodobnym znaczeniem symbolicznym, po lewej i prawej stronie malarza zagrażają sobie kot i pies. 

           Jeśli odbicie w lustrze i portret na sztalugach stoją odpowiednio do jaźni i ego podmiotu malarskiego (malarza), prawdopodobnie zwierzęta wskazują na instynktowny konflikt wewnątrz samego podmiotu.Johannes Gump Roberto (1628-1728)
Austrian painter
Self-portrait, 1646
Oil on canvas
885 × 890 mm (34.84 × 35.03 ″)
Signature and date: Johannes Gumpp im 20 Jare 1646(?) - Johannes Gumpp at age 20, 1646
Źródła:

2 komentarze:

  1. Wow! Bardzo interesujący wpis. I czy malarz naprawdę znany jest tylko z tych dwóch prac? Pytanie może dziwne, bo sam go poznałem dzięki Tobie, ale zamysł autoportretu bardzo interesujący. Idealnie wpisuje się w dzisiejszy trend "selfików w lustrze" - oczywiście spłycam celowo, żeby analogię wyciągnąć :) Dzięki za wpis!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie coś tam jeszcze namalował, ale rzeczywiście tylko te dwa autoportrety są analizowane pod względem autoportretu i odbicia w lustrze. Dla porównania jest jeszcze jego portret malowany przez Giuseppe Macphersona (1726-1780) datowany na ok. 1770-1780. Pozdrawiam :)

      Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.