17 marca 2019

Beata Ostrowicka, O Lence, Antku i planowaniu.          Kolejna książka opowiadająca o perypetiach Lenki, Antka i ich przyjaciół (Basi, Ady, Krzysia, Julka), która ukazała się w ramach serii „Poczytam ci, mamo”. Tym razem jedna książka stanowi jedną właściwie opowieść, skupiająca się wokół jednego głównego tematu wiodącego, która została podzielona na rozdziały.

         Lenka i Antek planują. Lenka chce być znanym fotografem ptaków i zwiedzać świat. Jej marzeniem jest uwiecznić miejsca, które zobaczy. Zdjęcia można zachować i wklejać do albumu. Postanawia też poświecić czas na zdobywanie wiedzy z geografii. Studiuje globus i przyswaja nazwy rzek, jezior, mórz, gór czy pustyń. Antek z kolei marzy o tym, aby być kosmonautą, toteż zaczął czytać książki dotyczące kosmosu i dbać o kondycję: biega, mimo, że nie cierpi tego robić.


             W opowieści ponownie wracamy do miejsc, które zostały opisane w poprzednich książkach. To te same podwórko, ten sam plac zabaw, ci sami sąsiedzi. To kolejna książeczka, więc dzieci są starsze, a Leonek, któremu nadal towarzyszy Gulgul, już nie jest niemowlakiem.

          Autorka w zrozumiały sposób pokazuje dzieciom, że każdy może osiagnąć wytyczony cel mimo trudności. Trzeba jednak nauczyć się godzić swoje plany z innymi sprawami. Antek, aby zacząć biegać musiał zmienić swoje przyzwyczajenia. Lenka i Antek pogłębiali też samodzielnie wiedzę z interesujących ich działów nauki. Wszystko, co nie dzieje się według planu, Lenka uważa jednak za stratę czasu. Okazuje się, że zbyt wielki natłok zajęć powoduje brak humoru, nagromadzenie negatywnych emocji i osłabienie związków z przyjaciółmi. Jak więc wszystko ze sobą pogodzić?


           Książka polecana dla dzieci rozpoczynających przygodę z czytaniem. Dobra czcionka i jasne, klarowne ilustracje Katarzyny Kołodziej utrzymane w tej samej konwencji, co w poprzednich częściach, oczarują ponownie czytelnika.Beata Ostrowicka, O Lence, Antku i planowaniu, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2019, ilustracje: Katarzyna Kołodziej, okładka twarda, stron 96, wiek: 6-10 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.