17 marca 2019

Emily Hawkins, Atlas przygód dinozaurów.


           Po Atlasie przygód zwierząt, w tym samym formacie i podobnym układzie graficznym, pojawia się na rynku wydawniczym Atlas przygód dinozaurów. Książka wielkoformatowa, wciągająca, zawierająca mnóstwo informacji, które stanowią niezwykle cenne informacje nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. 


         Świat dinozaurów, pterozaurów i morskich gadów został zobrazowany dokładnie, ze szczegółami zarówno w imponującej ilustrowanej jak i słownej opowieści. Młody czytelnik poznaje trudne nazwy, wędruje przez epokę mezozoiku i jej okresy, zmieniające się na przestrzeni milionów lat kontynenty, poznaje ich terytorium rozmieszczenia, osiągane rozmiary, sposoby zdobywania żywności, metody wykorzystywane podczas obrony przed przeciwnikiem oraz odbywane dalekie wędrówki. Czytelnik zaznajamia się z roślinożernymi i mięsożernymi dinozaurami, poznaje krainy ich łowów, sposoby poruszania się na lądzie, w powietrzu czy w wodzie. Można cofnąć się w czasie i poznać ponad 30 skonstruowanych opowieści o dinozaurach. 


           Książka posiada ciekawy format, a na jej stronicach zobaczyć można wiele cech środowiskowych i gatunkowych z wyszczególnieniem najważniejszych informacji. Rzucają znane i mniej znane dane na temat wymarłych zwierząt. Zaprezentowane zostały wyniki prowadzonych wykopalisk archeologicznych oraz wysnuwane przez ekspertów hipotezy na temat przystosowania do środowiska. Dowiedzieć się można o odkryciach najstarszych skamieniałości dinozaurów. Lektura staje się przyjemnym wyobrażeniem na temat świata, w którym żyły dinozaury, pterozaury i morskie gady. atutem są niewątpliwie mapy i skrótowe informacje podawane skrupulatne w tabelkach. Na końcu dołączono indeks.         To bardzo ciekawa propozycja dla młodego czytelnika, które stanowi swoiste kompendium wiedzy. W formie dydaktycznej prowadzone wywody są uporządkowane, jasne i klarowne.


Emily Hawkins, Atlas przygód dinozaurów, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2019, ilustracje: Lucy Letherland, tytuł oryg.: Atlas of Dinosaur Adventures: Step Into a Prehistoric World, tłumaczenie: Anna Studniarek, okładka twarda, stron 88, format: 272 x 370 mm, wiek: 6-10 lat.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.