16 lutego 2016

Sabrina Jeffries, Miłosne wyzwanie.
Miłosne wyzwanie to trzeci tom z cyklu Diablęta z Hallstead Hall autorstwa Sabriny Jeffries. Po Olivierze i Jarrecie tym razem przyszła kolej na dwudziestoośmioletnią Minerwę. Mamy czerwiec tego samego, co w poprzednich częściach - 1825 roku. Babka Hetty Plumtree jest nadal nieustępliwą i nieugiętą w stosunku do swoich wnucząt. Ku jej zgryzocie, nie dość, że Minerva wydaje swoje fragmenty powieści gotyckich w prasie, to jeszcze czyni to pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Jakby mało było skandali w rodzinie Sharpe’ów! Krnąbrna i kąśliwa dziewczyna, ani myśli się grzecznie podporządkować babci i wyjść za mąż. Wymyśla więc własne warunki. W jednej z gazet dla pań, umieszcza ogłoszenie zapraszające wszystkich chętnych kawalerów powiązanych w jakiś sposób z czytelniczkami, na udział w rozmowie kwalifikującej kandydata na męża. O tym przedsięwzięciu dowiaduje się trzydziestosiedmioletni Giles Masters, przyjaciel Jarreta. Zjawia się w Hallstead Hall, dzięki braciom Minervy przedziera przez tłum mężczyzn i niejako podstępem pojawia się w pokoju, w którym Minerva wyczekuje kandydatów. Co więcej, rozłoszczony uświadamia dziewczynie, że wie, kto taki kryje się w powieściach pod mianem markiza Rocktona i jakie wydarzenie z przeszłości opisała w ostatnim opublikowanym fragmencie swej nowej powieści. Proponuje jej też małżeństwo. W czasie rozmowy dziewczyna wpada jednak na pomysł, że przecież mogą udawać narzeczonych przed babką, która znając prowadzenie się Gilesa, na pewno tego spokojnie nie zaakceptuje. W zamian za pomoc młoda pisarka uśmierci w powieści Rocktona.  Giles sceptycznie zauważył, że Olivierowi ta sztuczka się nie powiodła. Chcą rzeczywiście poślubić Minervę i kontrolować jej twórcze pomysły, mężczyzna nie omieszka zdradzić wszystkiego w rozmowie z Hetty Plumtree, ale też będzie starał się o Minervę i bronić swojego stanowiska przed jej braćmi, którzy od lat znali jego obraz, jako hultaja, ladaco i hazardzistę.


Przedsiębiorcza Hetty oczywiście zleciła sprawdzenie finansów i przeszłość Gilesa Pinterowi. Ten w dalszym ciągu na polecenie Jarreta poszukuje stajennych, którzy niegdyś pracowali w majątku Hallstead Hall. Śledztwo dotyczące śmierci rodziców rodzeństwa Sharpe’ów nadal jest, bowiem nieoficjalnie prowadzone. Sprawa Desmonda Plumtree rozwija się, a na scenie pojawia się również jego dwudziestosześcioletni syn Ned. 

Miłosne wyzwanie jest znacznie lepszą częścią cyklu niż Kochanek z piekła rodem. Minerva bliżej poznaje Gilesa jako dziewięcioletnia dziewczynka na pogrzebie swoich rodziców. Od tamtej pory jest nim zauroczona. Ten błogi stan i oczarowanie trwa do chwili jej dziewiętnastych urodzin, pamiętnego balu w posiadłości Newmarsha, wymuszonego pocałunku i słów Gilesa wypowiedzianych tuż po nim. Od tamtej pory Minerva nosiła w sercu urazę, a całą nienawiść, złość i poczucie krzywdy wymierzoną w Gilesa przelewała na papier. Markiz Rocktor w powieściach Minervy to łotr, czarny charakter, ale posiadający cechy mężczyzny, do którego miała słabość. Nigdy jednak nie sądziła, że Giles przeczyta jej powieści. Z drugiej strony Gilesowi trudno będzie utracić swój dotychczasowy wizerunek, jaki kreował przez lata na potrzeby swojej pracy. Pragnął jednak stabilizacji i będzie dążył skutecznie do celu. 


Można powiedzieć, że jest to powieść nie tyle o miłości, ale o zaufaniu, pokładaniu bezgranicznej ufności w drugą połówkę. Bez tego nie da się zbudować trwałego i ciepłego związku. Tajemnice, kłamstwa, przekłamania i niedopowiedzenia wpływają na destabilizację i powoli mogą niszczyć jego podwaliny. Albowiem to, co w życiu najlepsze trzeba stale celebrować (s. 366).

Banalną historię miłosną Sabrina Jeffries potrafiła opowiedzieć w sposób dowcipny i budzący zainteresowanie. Zadziwia mnie, że autorka nie poddaje się schematom, zapewnia czytelnicze niespodzianki, wyzwania, choć wiadomo z góry, że - jak to w romansie - będzie miłosny happy end. Po raz kolejny jej książka zagwarantowała mi sporą dawkę przyjemności, dostarczyła energii i pokrzepiła. Sabrina Jeffiers, jako osoba tryska radością i ciepłem. Tym bardziej ją podziwiam, bowiem jej zapalczywość, waleczność, optymizm, siła i kreatywność, potrzebna w opiece nad synem autystykiem, jest odzwierciedlona w książkach.Sabrina Jeffries, Miłosne wyzwanie, wydawnictwo BIS, wydanie 2013, tytuł oryginalny: How To Woo A Reluctant Lady, tłumaczenie: Karolina Zaremba, cykl: Diablęta z Hallstead Hall (TOM 3), oprawa miękka, stron 372. 


 1. Narzeczeni mimo woli
       Maria Butterfield + Oliver Sharpe, markiz Stoneville
 2. Kochanek z piekła rodem
        Annabel Lake + Lord Jarret Sharpe
 3. Miłosne wyzwanie
         Lady Minerva Sharpe + Giles Masters
 4. Zaloty Gabriela
 5. Polowanie na męża
 6. Czar wigilijnej nocy
          Camilla Stuart+ Pierce Waverly
 http://www.sabrinajeffries.com/

3 komentarze:

 1. Zaciekawiła mnie Twoja opinia. O cyklu co prawda nie słyszałam, ale coś mnie w nim intryguje, więc zapisuję sobie tę autorkę. :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zainteresowania bliskie powieści z rodzaju romansów historycznych, to powinna się spodobać ;)

   Usuń
 2. Ja sobie najpierw drugą część przeczytam, a pozostałych pewnie też nie omieszkam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.