10 lutego 2016

Sabrina Jeffries, Zakazane uczucie.
Zakazane uczucie to kolejna powieść autorstwa Sabriny Jeffries, którą przeczytałam. Trzeba od razu mi napisać, że autorka niezaprzeczalnie wkupiła się w moje łaski raczej już na trwałe. To kolejna powieść napisana z polotem, dowcipem, niepozbawiona sarkazmu, ironii i ciętego języka. Każdy rozdział zaczyna się tu cytatem zaczerpniętym z literatury bądź materiałów źródłowych.

Emily Fairchild jest dwudziestodwuletnią córką miejscowego pastora w Derbyshire. Nie bywa na balach i przyjęciach zarezerwowanych dla arystokracji i nie jest spokrewniona z żadnym rodem. W marcu 1819 roku nastąpił jednak wyjątek, bowiem w ramach wdzięczności, zaproszenie do wiejskiej rezydencji przysłała markiza Dryden. Co więcej miał być to bal maskowy przygotowany na czterysta osób. Emily nie byłaby w stanie uczestniczyć w balu, gdyby nietowarzyszący jej kuzyn Laurens, londyński adwokat, który na kilka dni przybył z wizytą do Willow Crossing. Panna Fairchild nie była nastawiona na tańce, bowiem jeszcze nosiła żałobę po zmarłej kilka miesięcy temu mamie. Miała na sobie krynolinę i jedynie prostą jedwabną maseczkę. Z napięciem wypatrywała swojej przyjaciółki lady Sophie. Ojciec tej ostatniej apodyktyczny lord Nesfield, zabronił córce utrzymywać jakichkolwiek kontaktów z Emily. Dziewczęta spotykały się więc w tajemnicy, a bal również mógł być do tego wykorzystany.


Sophie trzymana była przez rodzica nazbyt krótko. Tym razem na balu lord Nesfield wyrwał ją z objęć swego głównego przeciwnika w parlamencie, lorda Blackmore’a, który w towarzystwie uchodził za awanturnika i wichrzyciela. Zachowanie niezbyt podobało się Emily obserwującej całe zajście. Panna Fairchild nie zamierzała jednak zabawiać z kuzynem na przyjęciu zbyt długo. Traf chciał, że przez maseczki i podobny wygląd, wsiadła do powozu nie z Laurensem, a hrabią Blackmorem, który na początku uznał, że ma do czynienia z lubiącą rozrywki wdówką. Jordan Willis unikał jak ognia panien na wydaniu, toteż, gdy prawda wyszła na jaw od razu wietrzył intrygę. Co więcej dziewczyna nieco go zaintrygowała, acz zdawał sobie sprawę, że różnorodne zajmowane pozycje społeczne nie sprzyjają ponownemu ich spotkaniu się.  

Emily nawet po kilku miesiącach nie potrafiła wymazać tamtego balu maskowego ze swojej pamięci. Okres żałoby dobiegł końca, a pewnego dnia ku zdumieniu dziewczyny lord Nesfield przysłał po nią powóz, aby jak najszybciej stawiła się w Ormond. Tam młoda kobieta poznaje siostrę lorda, lady Ophelię Campbell, która poślubiła niegdyś z miłości Szkota. Przez starszą parę rodzeństwa zostaje poproszona o wypełnienie pewnej misji szpiegowskiej. Pomysł w ogóle nie przypadł jej do gustu, ale w końcu przystaje na niego pod wpływem zastosowanego szantażu ojca Sophie. Tak Emilly zostaje Emmą, nie wie jednak, że w Londynie znajdzie się osoba, która będzie znała prawdziwą jej tożsamość. 


Pomysł na fabułę jest wielce zajmujący. Autorka wprowadza skromną, ubogą dziewczynę w szeregi ludzi bogatych, w większości zepsutych, zadłużonych i zblazowanych. Ma możliwość uczestniczenia w herbatkach, balach, wieczorkach i wszelkiego typu spotkaniach towarzyskich wprowadzających debiutantkę na małżeńskie targowisko. Musi dostosować się do panujących zasad i konwenansów. Może nosić drogie i modne suknie, a co więcej w końcu ma sposobność pokazać oblicze do tej pory niedostępne dla nikogo; co tak naprawdę kryje się w Emily Fairchild.  Dziewczyna jest naiwna, czysta i szybko musi poznać reguły rządzące w świecie arystokracji. Usilnie pragnie też sprawnie wyplątać się z całej historii.

Sabrina Jeffries ponownie zamyka fabułę w obrębie kilku miejsc i kilkunastu bohaterów. Arystokracja, wyższe sfery, ich zachowania, utrzymanie pozorów staje się tu dobrym tłem do pokazania ówczesnych uwarunkowań społecznych. Ten z arystokracji – lord nie prosi, lecz żąda, ucieka się do szantażu; osoby z warstwy niższej muszą się podporządkować, w innym wypadku ponoszą za niesubordynację konsekwencje, które będą miały wpływ na ich stabilizację życiową, rodzinę i reputację. Autorka wykorzystuje swój dar umiejętnego komponowania subtelnych opisów nawet w sferze gry miłosnej. Potrafi też odpowiednio wykreować charaktery swoich bohaterów, pokazuje ich jasną i ciemną stronę. Nie robi jednak tego w sposób nachalny, nie przesadza, lecz podkreśla, że w każdym tkwi zarówno dobro jak i skłonność do zła zwłaszcza wówczas, gdy następuje przymus działania w imię wyższych celów. To lekka i dość przyjemna opowieść.


Sabrina Jeffries, Zakazane uczucie, wydawnictwo BIS, wydanie 2011, przekład Anna Bezpiańska - Oglęcka, okładka miękka, stron 336.


Cykl "Lord" 
 1. Pirat 
 2. Zakazane uczucie
 3. Niebezpieczny lord  

4 komentarze:

 1. Ja też na pewno sięgnę po inne powieści tej pani :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z powieści Sabriny Jeffries znam tylko " Niebezpiecznego lorda " oraz " Żonę z Ameryki ". Z ogromną przyjemnością czyta się jej książki, na pewno jeszcze po jakąś sięgnę.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat jeszcze tych powieści nie czytałam :) Dziekuję :)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.