10 września 2010

Cristina Siccardi, Matka Teresa. Wszystko zaczęło się w mojej ziemi.


Przekład: Krzysztof Stopa
Rok wydania: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 240
ISBN: 978-837380-861-4

Książka, która została wydana z okazji setnej rocznicy urodzin bł. Matki Teresy właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu. To opowieść biograficzna pełna ciepła, zaskakujących myśli, pięknych wartości. Historia skupia się jednak na tym, co tak naprawdę miało wpływ na ukształtowanie się osobowości bł. Matki Teresy, kobiety wiary, nadziei, miłości, odwagi. Jej głębokie refleksje zostały zapisane zarówno w poezji jak i prozie.

Autorka analizuje życie błogosławionej od jej dzieciństwa. W tym celu udajemy się wraz z nią na Bałkany, bowiem przyszła Matka Teresa urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje (dziś Macedonia) w rodzinie albańskiej. Poznajemy tło historyczne, rodziców późniejszej błogosławionej, najbliższych krewnych. Wielki wpływ miała jej mama, kobieta pełna miłości do Boga i do ubogich, która zawsze podkreślała, że rodzina jest najważniejsza. Mamy możliwość przeczytania fragmentów wspomnień Matki Teresy na temat swojego powołania i życia zakonnego jako siostra Teresa od Dzieciątka Jezus. Poznajemy okoliczności przybycia do Indii i relacje młodej zakonnicy, z której wyłania się brzydota indyjskiej ziemi. W 1942 roku składa obok trzech wcześniejszych ślubów, prywatny – czwarty: „ oddam Mu wszystko, czego On może ode mnie zażądać”, „Nie odmówię Mu niczego”. Poznajemy reguły zgromadzenia Matki Teresy i długoletnią walkę o to, aby zostało ono zaakceptowane w 1950 roku.

Matka Teresa zmarła na zawał serca w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie 5 września 1997 roku w opinii świętości. Beatyfikacji Matki Teresy dokonał w ramach obchodów 25-lecia swojego pontyfikatu Jan Paweł II dnia 19 października 2003 roku.
W książce zostały wykorzystane niepublikowane fragmenty pism i listy bł. Matki Teresy do rodziny. Znajdziemy tu również znane lub mniej znane litanie, wiersze, myśli oraz wkładkę z fotografiami. Warto przeczytać.

Fragm. z książki (s.32-33):

Życie jest szansą, uchwyć ją!
Życie jest pięknem, podziwiaj je!
Życie jest błogosławieństwem, zasmakuj go!
Życie jest snem, uczyń je rzeczywistością!
Życie jest wyzwaniem, zmierz się z nim!
Życie jest obowiązkiem, wypełnij go!
Życie jest grą, zagraj w nią!
Życie jest cenne, strzeż go!
Życie jest miłością, ciesz się nią!
Życie jest tajemnicą, odkryj ją!
Życie jest obietnicą, spełnij ją!
Życie jest smutkiem, pokonaj je!
Życie jest hymnem, wyśpiewaj go!
Życie jest walką, podejmij ją!
Życie jest tragedią, pochwyć ją wręcz!
Życie jest przygodą, rzuć się w nią!
Życie jest szczęściem, zasłuż na nie!
Życie jest życiem, obroń je!

6 komentarzy:

 1. Matka Teresa niewątpliwa była wielką kobietą ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wpaniały człowiek....napewno warto przeczytać....pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie skończyłam czytać i jestem pod dużym wrażeniem osobowości Matki Teresy.
  Książka znakomicie przybliża czytelnikowi osobowość i duchowość tej błogosławionej a także jej życie, poglądy i dzieła. To prawda, że książka warta jest przeczytania a na dodatek bardzo dobrze się ją czyta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinnam wrócić do tej książki...Dziękuję:)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.