3 września 2010

Krzysztof Kardaszewicz, Młode Chiny.

Wydawnictwo Officyna
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-624-0901-3
Stron: 130

Jest to zbiór esejów na temat młodego pokolenia Chińczyków napisanych przez Krzysztofa Kardaszewicza. Reportaż powstał na bazie przeprowadzonych rozmów młodym pokoleniem Chińczyków i zdobytych doświadczeń podczas pobytu autora w Chinach w latach 2005-2009. Autor znakomicie ukazał zderzenie dwóch światów: tradycji i nowoczesności. Mimo, że Chiny są państwem komunistycznym to również w tym kraju trwa prawdziwy wyścig szczurów. Dobre szkoła, studia, świetna praca - to cele chińskich jedynaków. Presja rodzin, oczekiwania względem przyszłości, pęd, aby wykorzystać możliwości. Młodzi ludzie urodzeni w latach osiemdziesiątych są świadkami przemian, jakie nastąpiły w kraju. Miłość, seks, kariera, wykształcenie, studia za granicą, konsumpcja najlepszych towarów, wyjazd do dużego miasta – zaczęły się liczyć inne wartości. Co więcej rodzicom zależy na tym, aby ich dzieci znalazły sobie jak najlepszych partnerów życiowych. Sami często biorą sprawy w swoje ręce i aranżacja małżeństw odbywa się poprzez rodziców. Przynależność do partii przynosi profity, stąd młodzi dążą do tego, aby spełnić warunki i móc zapisać się do niej. To ludzie wykształceni stanowią trzon partii. Młodzi nie myślą jednak młodych ideologii, ale młodych nowym mieszkaniu, intratnej pracy, rodzinie.

Wielu młodych jest zagubionych w takim świecie, a często prawdziwa rzeczywistość szybko sprowadza ich na ziemię. Wielu nie wytrzymuje presji i odbiera sobie życie. Wielu jest zmęczonych życiem i pełnych rezygnacji. Mimo to marząc o zrobieniu kariery decydują się na wyjazd do wielkiego miasta.

Obraz młodych, jaki wyłania się z książki Kardaszewicza ukazuje jeden z głównych problemów społeczeństwa Chińskiego. Pokolenie jedynaków wydaje się nienauczone samodzielności, biernie spełnia oczekiwania własnych rodziców, nie mając prawdziwego życia. Dzięki tej pozycji poznajemy współczesna tajemnicę Państwa Środka. Współczesne Chiny to kraj, w którym krzyżuje się tradycja i nowoczesność, komunistyczna ideologia i zachodnia podkultura. Autor znakomicie scharakteryzował pokolenie młodych Chińczyków na tle wydarzeń historycznych.
Ciekawa lektura!

2 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że przeczytanie tej książki musi być naprawdę miłym doświadczeniem ;) W przyszłości jeśli znajdę chwilę czasu z pewnością do niej zajrzę.

  Pozdrawiam Lena
  Zapraszam do siebie ;)
  [recenzje-leny]

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.