20 września 2010

Melissa de la Cruz, Błękitnokrwiści, Dziedzictwo.


Wydawnictwo Jaguar
przekład: Małgorzata Kaczarowska
ISBN: 978-83-7686-027-5
Liczba stron: ok. 350
data wydania: 22-09-2010


To czwarta część sagi o wampirach z Nowego Jorku, uczniach elitarnej szkoły w Duchesne, która z pewnością jest oczekiwana przez rzeszę nastolatków w Polsce. Znajdziemy tu, bowiem w końcu odpowiedzi na wiele postawionych pytań w poprzednich częściach. Mamy ciąg dalszy wampirzej rozgrywki, walki błękitnokrwistych ze srebnokrwistymi, rywalizacji o władzę, ucieczki, pościgi,

Tym razem narracja została podzielona między trzy osoby: Bliss, Schuyler i Mimi. Poznajemy wydarzenia z ich życia w krótkich rozdziałach, które kończą się trzymając czytelnika w napięciu. Po śmierci dziadka Lawrence’a Van Alen, Schuyler zostaje uznana za winną wydarzeń na Corcovado. Ścigana przez ventatorów zmuszona jest uciekać i żyć w ukryciu. W tym nowym, zmiennym stylu życia prowadzonym niemal od roku nie jest osamotniona. Towarzyszem trudów jest zausznik i wierny przyjaciel Olivier. Mimo jego obecności myśli dziewczyny wciąż wracają do Jacka. Jedynym błękitnokrwistym, który mógłby udzielić dziewczynie pomocy jest Charles Force,ale ten zniknął w tajemniczych okolicznościach. Pozostaje jedynie hrabina, która przewodzi europejskiemu zgromadzeniu wampirów. Jednak, aby się z nią spotkać Schuyler i Olivier muszą zrobić niebezpieczny krok - postanawiają zjawić się na balu. Schuyler poznaje tajemnicę o dziedzictwie van Allenów i ma wyznaczone kolejne zadanie, aby ratować świat błękitnokrwistych.
Bliss stara się z kolei odkryć prawdę o swoim pochodzeniu, dotrzeć do sił kierujących jej umysłem i ciałem. Mimi jako ventatorka wraz z Martinem Kingsley’em przemierza slumsy Rio de Janeiro w poszukiwaniu Jordan, młodszej siostry Bliss, która okazała się Sofia -Obserwatorem. Dziewczynę coraz bardziej intryguje Martin.

Tym razem mamy bardziej rozbudowane wątki miłosne. Autorka wyjaśnia więzi łączące Mimi i Jacka. Czytelnik z niecierpliwością czeka na uroczystość odnowienia więzi. Po za tym mamy miłość Oliviera do Schuyler, i Martina do Mimi. Po za tym w książce mamy odzwierciedlenie naszego życia gospodarczego: krach na giełdzie i kłopoty finansowe. Tym razem mamy mniej opisów luksusowych ubrań i ekstrawagancji obecnej w wampirzym świecie.

Autorka potrafi z pewnością zainteresować czytelnika przygodami nastoletnich wampirów. Lektura należąca do łatwych i przyjemnych gwarantująca z pewnością niezwykłe doznania i przeżycia.

6 komentarzy:

 1. Pogubiłam się już w tych wszystkich wampirzych sagach. Chciałabym przeczytać Pamiętniki wampirów i właśnie Błękitnokrwistych, aby mieć porównanie, bo do tej pory czytałam tylko Zmierzch.

  OdpowiedzUsuń
 2. CZWARTA?! Naprawdę?! A u mnie pierwsza czeka na półce :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem wierną czytelniczka fantastyki, jakoś do wampirów mnie nie ciągnie, choć poniekąd ta seria nie co mnie zaintrygowała. Nie wiem jednak czy warto zaryzykować, bo jeśli to okaże się kolejną sagą typu Zmierzch to się załamie >< Może poradzisz? Warto kupić tą książkę komuś kto nie trawi Zmierzchu ??

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam ani "Zmierzchu" ani innych serii wampirzych oprócz tej. Nie mam więc porównania,nastolatkom na pewno sie podoba:) Osobiście daleka jestem od fantastyki:)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. O proszę znalazłam coś dla mojej szwagierki ;-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.