11 września 2010

Jan Antoni Homa, Kręgi albo kolejność zdarzeń.


okładka: miękka
ISBN:978-83-62405-02-2
maj 2010
Liczba stron: 368

"Kręgi, albo kolejność zdarzeń " to książka mająca grupę bohaterów: nauczyciela, dziennikarza, dziewczynie – właścicielce Stadniny, ośmioletnim chłopcu imieniem Kuba i małej Indiance.

Młody nauczyciel, utraciwszy swoje stanowisko w starej szkole i rozstawszy się z dziewczyną, udaje się do Kuratorium Oświaty gdzie znajduje ofertę w prowincjonalnej miejscowości Zabijany Krochmalne, które czekały na wykształconego polonistę już czwarty rok. Jeszcze podczas wakacji Marcin udaje się na odpoczynek w góry, gdzie jest świadkiem pewnych dziwnych zachowań ludzi. Życie Marcina całkowicie się zmienia, gdy dociera do miejscowości Zbijany Krochmalne. Nauczyciel poznaje intrygujących i budzących ciekawość jej mieszkańców: Genowefę, Zenobiusza, Biegacza, Starego Gospodarza, Aurelię, która nieco onieśmiela przybysza. Jednym z ulubionych uczniów Marcina zostaje Kuba. Pewnego dnia do miejscowości dociera również dziennikarz Rafał, przyjaciel Marcina. Piątka bohaterów udaje się na Białe Bagna, które uważane jest przez okolicznych mieszkańców za miejsce przeklęte i otoczone tajemnicą.

Książka napisana ciekawym, można nawet rzec poetyckim językiem. Autor bawi się słowem i przedstawia nam opowieść z pogranicza realizmu i magii. To książka, w której znajdziemy wspaniałe myśli i która może pobudzić czytelnika do refleksji. Powieść uczy wrażliwości i wpływa na naszą wyobraźnię. Wiele tu opisów urokliwych miejsc i analiz ludzkich zachowań miejscowość charakterów. Zwraca również uwagę na świat zwierząt: posiadanie przez nich duszy miejscowość cierpienia zadawane im przez ludzi. Prowincjonalna miejscowość jak i jej mieszkańcy są bardzo zagadkowi. Wydarzenia są ze sobą ściśle powiązane, a tajemnice przed czytelnikiem powoli odkrywane.

9 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytam tę książkę. Tym bardziej, że to polska rzecz! Zapowiada się ciekawie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna ciekawa pozycja...a Ty ciekawie zachęcasz....

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna ciekawa pozycja...a Ty ciekawie zachęcasz....

  OdpowiedzUsuń
 4. a jak tak nie na temat-instrukcje decupage dozucam do przesylki. pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa wydaje mi się być ta książka :D
  Świetny nagłówek!
  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. DZIEKUJĘ:)
  MAM NADZIEJĘ, ŻE wAM SIĘ SPODOBA:)

  POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,czy w książce cierpienia zwierząt są opisane bardzo? czy dla nich dobrze się książka kończy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry, szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Niestety w ogóle ta książka nie zapadła mi w pamięci i gdyby nie wpis to z tytułu nie widziałabym o czym była. Niestety nie posiadam jej. Prawdopodobnie powędrowała do biblioteki. Przykro mi, ale nie mogę pomóc.

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.