9 września 2010

Mateusz Witkowski, Marionetki.


Data wydania: 2010
Kategoria: powieść
Liczba stron: 200
Oprawa: miękka

Bohaterem powieści Marionetki Mateusza Witkowskiego jest pisarz Tomasz Badura. Kolejne swoje urodziny spędza samotnie z własnego wyboru. Badura jest zwolennikiem swojego dotychczasowego życia, ale zaczyna się zastanawiać, co by było gdyby mógł być kimś zupełnie innym. Analizuje swoje życie i zadaje pytania, czy nie jest za stary aby marzyć i czy czasem nie zmarnował życia w taki a nie inny sposób. Dochodzi do wniosku, że kreując bohaterów na papierze, zapomniał o własnych pragnieniach i potrzebach. Często rozmyślaniom towarzyszy melancholia. Podczas jednego ze spacerów życzenie pisarza spełnia się. Zaczyna słyszeć głos, który poprowadził go do znaleziska lustra w którym nie było widać odbicia. Co więcej lustro prezentuje pisarzowi życie trojga obcych ludzi, a czasami nawet Tomaszowi wydaje się, że jest z każdą z postaci. Staje się więc nie tylko obserwatorem.

Witkowski podkreśla, że jesteśmy tylko marionetkami, a za sznurki pociąga ślepy los. Należy jedynie dobrze odegrać swoja rolę Narracja prowadzona jest z rożnych punktów widzenia i istnieją liczne przeskoki w fabule. Książkę czyta się dobrze, choć mnie osobiście nie zachwyciła. Można jednak pobudzić swoja wyobraźnię i pogdybać na temat nurtujący bohatera.

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię książki wydawnictwa Novae Res ;) Być może wkrótce ponownie się w nie zagłębie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. W takim raie polecam i bogatych wrażeń:) Moim zdaniem nie wszystkie debiuty są udane.

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.