11 marca 2023

C. W. Gortner, Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka.

 


Sarah Bernhardt to właściwie Henriette-Rosine Bernard (1844-1923), francuska aktorka teatralna pochodzenia żydowskiego, której biografię przybliża w fabularyzowanej wersji C.W. Gortner. Autor ukazuje jej życie począwszy od ukazania jej jako córki luksusowej kurtyzany, aż po niezwykłą przemianę w najsłynniejszą aktorkę epoki, w której przyszło jej żyć. Sarah Bernhardt pozostawiła po sobie nie tylko pamięć o rolach aktorskich, ale również spisane pamiętniki. Jak to bywa w powieściach, na potrzeby fabuły, autor zafałszował niektóre elementy z życia artystki. Piszemy jednak o beletrystyce, a nie o literaturze faktu. 


Sarah jako nieślubne dziecko kurtyzany miała to szczęście, że jej edukację opłacała rodzina ojca. W tym czasie jej matka stała się jedną z najbardziej wpływowych paryskich kurtyzan, zadając się z politykami, bankierami, generałami i pisarzami. Dzięki jej koneksjom Sarah w wieku 10 lat została przyjęta do ekskluzywnej szkoły przyklasztornej. Od najmłodszych lat interesowała się aktorstwem.

W pewnym jednak momencie matka Sarah, Judith Bernard, postanowiła, że córka nie potrzebuje szkoły klasztornej, a powinna znaleźć sobie cenionego i bogatego protektora. Właściwie Sarah nie ma innego wyjścia, pomimo tego, że marzy zupełnie o innej przyszłości. Mając szesnaście lat jest niezamężna i spodziewa się dziecka (w rzeczywistości jedyne dziecko urodziła w wieku dwudziestu lat). Nie chce jednak oddawać dziecka na wychowanie zakonnicom. Dostaje kilka ról teatralnych i zostaje zatrudniona w Comédie Française. W 1870-1871 podczas wojny francusko-pruskiej i oblężenia Paryża, autor umieszcza ją w roli opiekunki i pielęgniarki rannych żołnierzy. Przyczyniła się zresztą do przekształcenia teatru w szpital. Sarah zakochuje się w jednym z żołnierzy. 

Sarah zyskała sławę, ale miała skomplikowane życie. Nie stroniła od kochanków, ale w rzeczywistości nigdy nie dbała o żadnego z nich. W świecie zawodowym zyskała sławę, dzięki zjawiskowemu, mrocznemu, ale także nowatorskiemu podejściu do gry aktorskiej. C.W. Gortner pokazuje jej dwa oblicza. Z jednej strony to kobieta uparta, zmotywowana do działania, silna, pełna temperamentu, a z drugiej – zepsuta i wulgarna. Sarah prowadziła fascynujące, niekonwencjonalne życie, pielęgnując przyjaźnie ze znanymi ludźmi: Aleksandrem Dumas, Victorem Hugo, Oscarem Wildem i księciem Bertie z Walii. Gortner ożywia w  powieści miłość, nienawiść, wojnę, śmierć, intrygi, namiętność i oczywiście teatr.

Powieść dobra, ale nie porywająca. Sarah Bernhardt nie jest w powieści sympatyczną postacią. Jej zachowanie kojarzy mi się z narcyzmem. Myślę jednak, że na ukształtowanie osobowości Sarah i jej stosunku do innych, wielki wpływ miała matka, poznane osoby i oczywiście zdobyte doświadczenia. 

 

 

Christopher W. Gortner, Sarah Bernhardt. Niezrównana aktorka, wydawnictwo HarperCollins Polska, wydanie 2023, tytuł oryg.: The First Actress: A Novel of Sarah Bernhardt, tłumaczenie: Janusz Maćczak, okładka miękka, stron 544.

4 komentarze:

 1. Miałam okazję obejrzeć panią Maję Komorowską w roli Sarah B. Pamiętam, że zrobiła na mnie duże wrażenie. Ale ponieważ nie znam zbyt dobrze życiorysu aktorki trudno mi było ocenić, ile w tej roli było Sarah, ile pani Mai. Na pewno była w niej kobieta, która mimo wszystko chce wierzyć, że zawsze można zacząć od nowa, nawet będąc u kresu drogi i dyktując swe pamiętniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktem jest, że miała niezwykłą siłę dążenia do celu, oczywiście jest to kosztem czegoś. Osiągnęła jednak bardzo wiele zważywszy na jej losy.

   Usuń
 2. Uuu, szkoda że to zbeletryzowana, a jeszcze bardziej szkoda, że również zawierająca konfabulacje, biografia. Chętnie przeczytałbym o życiu Sarah, której nazwisko dość często pojawiało się w książce o Modrzejewskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gortner właściwie wszystkie powieści pisze na podstawie biografii. Izabela Kastylijska, Chanel, Marlena Dietrich, Katarzyna Medycejska i o kobietach oczywiście Tudorów - to bohaterki jego książek. Cieszą się niezwykłym powodzeniem, ale jak to w powieściach - są liczne ubarwienia.

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.