31 grudnia 2021

Sylwia Kubik, W cieniu wierzb.

Nie wiem, co miałabym napisać, aby nie zdradzić fabuły poprzednich części. Gdy bowiem zamykamy część drugą, to zaraz mamy kontynuację wydarzeń w części trzeciej. Wchodzimy w ten sam świat wydarzeń, w tę samą chwilę i znajdujemy się w tym samym miejscu. Potem lawinowo nadciąga ciąg dalszy...


W cieniu wierzb to powieść, w której znaleźć można rozwiązania wątków rozpoczętych w poprzednich powieściach. Ewa powinna w końcu mieć odwagę, otworzyć się i definitywnie zamknąć przeszłość. Musi jednak do końca zaufać Kamilowi, a ten jej. Potrzebna jest szczera rozmowa, a nie tajemnice i ciągłe niedopowiedzenia. Na postępowanie młodziutkiej Ewy wpłynęły trudne relacje z ojcem. Szukała bezpieczeństwa, miłości i naiwnie została wykorzystana. To typ bohaterki, która powstaje z upadku, odradza się na nowo, pragnie zmian. 

W rodzinie Kamila z kolei istnieją toksyczne relacje. Mimo tego, że Anastazja i Kamil dorośli, ich matka nie potrafi odciąć swoistej pępowiny i nadal chce wpływać na ich życie. W konsekwencji prowadzi to do wielu nieprzewidzianych wydarzeń. Jej mąż biernie poddaje się działalności żony. Pod wpływem nowego trybu życia zmiana natomiast zachodzi w Anastazji. Dobrą duszą jest w rodzinie babcia Matylda. Czytelnik poznaje też do końca losy przodków Ewy.  

 

Seria żuławska Sylwii Kubik to opowieść przygnębiająca i smutna, ale jednocześnie przynosząca nadzieję. Autorka porusza w niej ważne problemy współczesnych relacji zarówno rodzinnych, jak i tych dotyczących budowania związku. Podkreśla znaczenie umiejętnego kształtowania relacji w oparciu o pewną hierarchię wartości. Pokazuje, że znajdując się nawet w najgorszym momencie życia "bez wyjścia", trzeba mieć odwagę na dokonanie radykalnych zmian, naprawienia i wkroczenia ponownie na właściwą drogę. Każdy powinien mieć szansę niezależnie od dotychczasowej opinii, powstałych plotek, doznanych krzywd.

Wszystkie trzy części stanowią nierozerwalną całość, więc nie radzę ich czytać nie po kolei. Warto życie uwagę na wspaniale opisane życie codzienne, zajęcia domowe i żuławski krajobraz. To mądre i wartościowe książki. Warto.

 

 Sylwia Kubik, W cieniu wierzb, wydawnictwo Otwarte, seria: żuławska, t. 3, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 374.

* * Tajemnica z przeszłości - opinia

* Krok do miłości - opinia

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.