18 września 2021

Sylwia Kubik, Tajemnica z przeszłości.         Tajemnica z przeszłości to ciąg dalszy cyklu żuławskiego autorstwa Sylwii Kubik. Poszczególne książki należy czytać po kolei, bo gdy jedna się kończy, to druga się zaczyna, to rodzaj kontynuacji dzień po dniu.

         Uczucie między Ewą a Kamilem kwitnie, a mimo to dziewczyna nadal zachowuje rezerwę i dystans. Nie potrafi do końca ponownie zaufać. Nic w tym dziwnego. W dodatku drugi adorator jest na początku nachalny i dziewczynie trudno się odnaleźć w nowej sytuacji. Ewa ciekawa jest jednak historii swoich przodków, pragnie ją poznać i zrozumieć zachowanie członków rodziny. To, co odkrywa z pomocą mieszkańców Krasnegostawu jest pełne cierpienia i osobistych tragedii. W dodatku okazuje się, że osobiste historie lubią się powtarzać. Ewa nie potrafi też zupełnie uwolnić się od elbląskich znajomości, a przecież nikt w żuławskiej osadzie nie wie przez co przeszła.  

        W gospodzie oprócz poznanej już babci Kamila, Matyldy, pojawia się również jego siostra, Anastazja, która wkręciła się w dość niezłą awanturę. W chwilach prowincjonalnego spokoju powinna przemyśleć dotychczasowe życie i zweryfikować listę swoich znajomych. Młoda dziewczyna przyzwyczajona do świata wirtualnego, imprez, modnych i drogich ciuchów oraz swoistego nic nierobienia, zaczyna powoli odkrywać zalety życia na spokojnej wsi i swoje ukryte dotąd zainteresowania. 

      Po raz kolejny Sylwia Kubik swobodnie, ze swadą, ale i tajemnicą, kreśli losy mieszkańców Krasnegostawu. Przybliża krajobraz Żuław, który ze względu na swą płaskość terenu pozbawiony jest niemal całkowicie lasów i w głównej mierze składa się z rozległych pól oraz systemu wodnego. Nie ma tu też wzniesień, a sielski klimat podkreślony został przez posadzone przez człowieka wierzby przy rowach i topole przy drogach. Autorka nie zapomina o ciężkiej pracy rolnika. Wraca do przeszłości, trudności i biedy, z jakimi borykali się przodkowie bohaterów na tych ziemiach. Zwraca też uwagę na wygląd domów, dróg, serwowane jedzenie i okoliczną przyrodę

           To kontynuacja, która zresztą zapowiada kolejną część cyklu. Tu nie mamy ostatecznych jeszcze rozwiązań poruszonych wątków. To powieść o miłości, przyjaźni, cierpieniu, wierności wyznawanym zasadom. Ujmująca i z poruszającym zakończeniem. Polecam.

 

 

Sylwia Kubik, Tajemnica z przeszłości, wydawnictwo Otwarte, wydanie 2021, cykl żuławski, t. 2, oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 400.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.