26 kwietnia 2019

Susan Anne Mason, Spadkobierca.     Spadkobierca Susan Anne Mason to chrześcijański romans historyczny, który przeczytałam z wielką przyjemnością. W tej niemal baśniowej opowieści odnaleźć można nie tylko ciekawie skonstruowaną fabułę, ale odniesienia do wiary. W dodatku autorka wykorzystała w wykreowanej fabule autentyczną historię. Fakty zostały ubarwione wyobraźnią.

      Nolan Price to dwudziestojednoletni młodzieniec, który jest stajennym w majątku Stainsby Hall należącym do lorda Edwarda Stainsby. Przybył tu kilka lat temu z przybraną matką. Jego marzeniem jest kupić pobliską farmę, ożenić się z pokojówką Hannah Burnham i rozpocząć życie na własny rachunek. Wszystko się zmienia, gdy na łożu śmierci pani Price wyznaje synowi skrywaną od lat prawdę o jego pochodzeniu. Okazuje się, że Nolan jest synem lorda urodzonym z prawego łoża. Matka Nolana zmarła przy jego narodzinach, a on sam został wychowany przez ciotkę. Zarówno Nolan jak i lord, który miał już dwie dorosłe córki z drugiego małżeństwa, są zdezorientowani i oszołomieni. Dla lorda pojawienie się Nolana staje się wybawieniem przed przekazaniem majątku zięciowi. Chce przygotować Nolana do nowego życia, wprowadzić w towarzystwo i znaleźć majętną i dobrze sytuowaną żonę. Innymi słowy pragnie zmienić go w idealnego dziedzica i nie pozwolić powielać błędów. Tyle tylko, że młodzieniec nie zamierza podporządkować się ojcu.


     Hannah to rozsądna dziewczyna. Kocha Nolana, więc decyduje się na krok, który będzie miał swoje konsekwencje. Jest skromną młoda kobietą, która może poświęcić wiele dla ratowania szczęścia osobistego swojej młodszej siostry. Poddaje się wszelkim decyzjom Nolana, jest uległa, a potem przestaje walczyć o ukochanego. Dba o to, aby Nolan rozwijał swoje relacje z ojcem i uczył się powierzonych mu nowych funkcji. Świadoma jest tego, że między nimi narodził się mur, wynikający nie tylko z granic wyznaczonych przez podział społeczny. Zmaga się z niepewnością sytuacji w jakiej się znalazła oraz niezaspokojonymi oczekiwaniami wynikającymi z relacji z Nolanem. Jednocześnie wydaje się, że to Nolan nie był tak do końca przygotowany do związku. Autorka pokazuje jego wewnętrzne dojrzewanie. Nolan pragnie poznać ojca, a jednocześnie zależy mu na Hannah. zgadza się tolerować wszystkie szaleństwa związane z nowym ubraniem i salonowymi spotkaniami, jeśli zagwarantuje to lepszą przyszłość Hannie i jej siostrze.

         To powieść o skomplikowanych więzach rodzinnych, tajemnicach, bliskości miedzy członkami danej rodziny. Autorka w odpowiednich miejscach wplata słowa zaczerpnięte z Biblii. Pokazuje też, że niedopowiedzenia, brak bliskości, unikanie szczerej rozmowy prowadzi do nieprawidłowej komunikacji. W tym wszystkim spory nacisk położony został na przebaczenie. Oryginalna fabuła i ciekawe rozwiązania, które zaproponowane zostały przez autorkę, satysfakcjonują. Historia rzeczywista, o której pisze Autorka w posłowie, skończyła się zupełnie inaczej.  To dobra lektura.Susan Anne Mason, Spadkobierca, wydawnictwo Dreams, wydanie 2019, tytuł oryg.: A Most Noble Hair, tłumaczenie: Elżbieta Zawadowska, oprawa miękka, stron 352. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.