14 października 2018

Niedziela z obrazem.



London: The Thames from Somerset House Terrace towards the City, ok. 1750-1751
Canaletto (Venice 1697-Venice 1768)
Olej na płótnie, 107,9 x 188 cm
Miejsce: Royal Collection Trust, UK







Antonio Canale zwany Canaletto w latach 1746-1755 mieszkał w Anglii, gdzie malował widoki Londynu. Widok pochodzi z tarasu Old Somerset House. Linia nieba jest zdominowana przez katedrę św. Pawła, ukończoną w 1709 r. Canaletto zmienił kopułę tak, aby była oglądana z nieco poniżej, powiększyć jej potężną obecność. Za nią rozciąga się horyzont zdominowany przez wieże kościołów miejskich, w dużej mierze zbudowanych przez Christophera Wrena po Wielkim Ogniu z 1666 roku. Po prawej widać Pomnik Ognia, wzniesiony w latach 1671-1677, Stary Most Londyński z jego domami, które zostały zburzone w 1757 r. i część południowego brzegu. 

Canaletto przyjął wysoki punkt widzenia na rzekę. Wielki jej łuk dominuje nad kompozycją.
Istnieje inny też widok namalowany w kierunku Westminster, widok znajdujący się również w zbiorach Royal Colletion Trust (RCIN 400506).


London: The Thames from Somerset House Terrace towards Westminster, ok. 1750-51
Canaletto (Venice 1697-Venice 1768)
Olej na płótnie, 107,6 x 187,9 cm
Miejsce: Royal Collection Trust, UK





Widok z tarasu Old Somerset House, patrząc w górę rzeki do Westminster Bridge. Zaraz za tarasem jest drewniana wieża York Building Waterworks, zbudowana po 1675 r. i zburzona w 1829 r., a także Banqueting House, schowany nieco za drzewami. W panoramie dominuje Opactwo Westminster i cztery wieże St. John's, Smith Square. Most Westminster został ukończony w 1748 r. i łączy się z drewnianymi placami widocznymi na południowym brzegu.

na podst.inf. https://www.rct.uk/ 

4 komentarze:

  1. Pięknie! i taki słoneczny spokój! Lubię Canaletta.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze z niekłamaną pokorą przyglądam się wielkim dziełom malarskim.....
    Dzisiaj pstrykamy i mamy lepsze lub gorsze zdjęcie a obraz mówi nie tylko o tym co widzimy, ale również o talencie tego, który go namalował....i też lubię widoki, bardziej niż portrety....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację :) Widok to ówczesny rodzaj fotografii skierowanej na krajobraz, który należało precyzyjnie odtworzyć.

      Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.