7 maja 2018

Sabrina Jeffries, Sztuka grzeszenia.


Sztuka grzeszenia Sabriny Jeffries to pierwszy tom w cyklu Niepoprawni uwodziciele. To powieść, która nawiązuje zarówno do wydarzeń, jak i bohaterów poznanych w ostatnim publikowanym przez wydawnictwo Bis cyklu Książęcy detektywi (oryg. The Duke’s Men). Amerykanin Jeremy Keane jest bowiem kuzynem lady Zoe Keane, małżonki Tristana Bonnauda. Poznaliśmy go w powieści Jak uwodzi drań (oryg.: How the Scoundrel Seduces), który mimo że był prawowitym spadkobiercą nie ciał mieć nic wspólnego z tytułem.

W powieści Sztuka grzeszenia Jeremy bierze udział w śniadaniu ślubnym Dominika Mantona wicehrabiego Rathmoor i Jane Vernon (bohaterowie powieści Gdy wicehrabia się zakocha, oryg.: When the Viscount Falls). Jest znudzony towarzystwem, ale nieoczekiwanie jego zainteresowanie wzbudza wysoka i rudowłosa młoda kobieta, która jego zdaniem jest pełna pasji, namiętności i energii. Jeremy ocenia jej wygląda z malarskiego punktu widzenia i zdradza się z wystawiona notą przed poznanym hrabią Blakeborough, jak szybko się okazuje, bratem kobiety. Lord, który martwi się o siostrę, postanawia zamówić u Keane’a portret lady Yvette Barlow, aby poprawić jej perspektywy na zamążpójście. Kobieta ma bowiem prawie dwadzieścia cztery lata i skutecznie odstrasza swoim niecodziennym zachowaniem i stosowanym bulwarowym słownictwem pojawiających się adoratorów. Tyle tylko, że Jeremy chciałby wykorzystać profil młodej kobiety w zupełnie innym obrazie. Yvette zgadza się pozować zarówno do oficjalnego, jak i nieoficjalnego obrazu, a w zamian Jeremy obiecał zabrać ją do lupanarów Covent Garden. Jeremy ma bowiem w towarzystwie opinię rozpustnika i łobuziaka, a w takich niecnych miejscach spędza noce. Jako dżentelmen jest przerażony postawionymi warunkami, ale mimo to postanawia zgodzić się na tajemniczy uklad. Yvette uważa, że ma do spełnienia misję, którą powierzył jej drugi brat Samuel, nota bene czarna owca w rodzinie.


Yvette została prawie zrujnowana przez skandal, jaki miał miejsce cztery lata temu. Nie ufa ludziom i ich intencjom, jest inteligentna, dowcipna, szczera i przebiegła. Zawsze była świadoma, że ​​jej wygląd nie pasuje do modnego damskiego ideału piękna i martwi się, że mężczyźni są zainteresowani jedynie jej pieniędzmi. Odnaleźć więc w jej postawie można elementy wrażliwości i braku pewności siebie. Jeremy właściwie uciekł przed rodziną ze Stanów do Anglii. Od zawsze pragnął zostać artystą mimo sprzeciwu ojca. Co więcej, nawet po jego śmierci pragnie sprzedać siostrze swoje udziały w rodzinnym przedsiębiorstwie. Angielska rodzina Jeremy'ego nie ma pojęcia, że ​​jest wdowcem. Poszukuje w Anglii nie tylko inspiracji, ale chce zapomnieć o dręczącej go przeszłości. Do tej pory nie znalazł jednak modelki czy widoku, który namalowany zapewniłby mu prestiż i sławę. Skutecznie dba o swój wizerunek łajdaka, choć w głębi duszy jest zupełnie przyzwoitym człowiekiem. 

Wkrótce ze Stanów śladem Jeremy’ego przybywają jego siostra Amanda oraz matka. Brat Yvette jest osobliwy, a relacja jaka rozwija się między Jeremym a Edwinem Blakeborough’em przechodzi od fazy ostrożności do stanowczej przyjaźni. Ciekawy jest też Warren Corry, markiz Knightford, przyjaciel Edwina, który sprawuje opiekę nad kuzynką Clarissą mieszkającą w majątku ciotki niedaleko Stoke Towers. 


Akcja zupełnie pozbawiona jest nudy. Znaleźć tu można wiele tajemnic mających swoje źródła w przeszłości, rodzinne skandale, błyskotliwie i dowcipnie zarysowane dialogi oraz ciekawe osobowości. Niestety Sabrina Jeffries nie zdradza, kogo z kim połączy w kolejnych powieściach. Przykladowo Blakeborough ma zadatki na interesującego i atrakcyjnego bohatera kolejnej książki. Sekretne spotkania w Stoke Towers sprawiają, że Jeremy i Yvette mają mnóstwo czasu, aby poznać siebie. Między Jeremym a Yvette oczywiście rozgrywa się gra zmysłowa, ale budzącemu się uczuciu nie chce się tak szybko poddać mężczyzna. Trochę irytowało mnie przekonanie bohatera, że nie jest zdolny do miłości.

Sztuka grzeszenia to ciepły i płomienny romans historyczny. Co najważniejsze – to obiecujący początek nowego cyklu w polskiej wersji językowej.  Sabrina Jeffries, Sztuka grzeszenia, wydawnictwo BIS, wydanie 2018, tytuł oryg.: The Art of Sinning, tłumaczenie Anna Pajek, cykl: Niepoprawni uwodziciele t.1, oryg.: Sinful Suitors #1, okładka miękka, stron 424.


Cykl: Niepoprawni uwodziciele, oryg. Sinful Suitors:
1. The Art of Sinning (2015) – Polska (2018) Sztuka Grzeszenia.
Jeremy Keane + Lady Yvette Barlow
1.5. The Heiress and the Hothead. (2016)
2.  The Study of Seduction. (2016)
3. The Danger of Desire. (2016)
4. The Pleasures of Passion. (2017)
4.5. A Talent for Temptation. (2017)
5. The Secret of Flirting. (2018)
5.5. The Risk of Rogues. (planowany rok wydania 2018)
6. What Happens Under the Mistletoe. (Sinful Suitors #1.5.)


1 komentarz:

  1. Świetna recenzja, ja jeśli będę chciał się odstresować, chętnie sięgnę po tę książkę, pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.