22 lutego 2017

Emily Carmichael, Wizje Serca.Wizje Serca to jak się okazało jedna z dwóch książek Emily Carmichael (też znana, jako Emily Bradshaw), która została wydana w Polsce. Od pierwszego wydania tj. 1992 roku ( oryg. ukazał się w 1990) nie była wznawiana. Wielka szkoda. Książkę kupiłam na allegro i kosztowało mnie to zawrotną kwotę: łącznie z przesyłką 6,44 zł. W Polsce pojawiła się jeszcze powieść zatytułowana Kwiat kaktusa (nie czytałam). 

Wszystko zaczyna się w marcu 1813 roku w londyńskim domu należącym do dwudziestotrzyletniej Miriam Sutcliffe, mieszkającej z ciotką Elizą. Właśnie jej daleki kuzyn Hamilton Greer oznajmił Miriam, że znajduje się w kłopotach i wyjeżdża do Ameryki. Ze względu na zaistniałą sytuację nie dojdzie do zaplanowanego za trzy tygodnie ich ślubu. Miri zna Hama od dziecka, zdaje sobie sprawę z jego wad, ale nie może uwierzyć, że zdolny jest do tak haniebnego postępku. Przyjmuje jednak zawiłe tłumaczenia kuzyna i godzi na zerwanie zaręczyn. 


O poranku następnego dnia w domu Miriam pojawia się kapitan Michaels, który informuje ją o zdradzie Hamiltona na rzecz Amerykanów. Miriam zostaje uznaną za współwinną i dopóki nie znajdzie tego, co posiada Hamilton, tak zostanie. Dziewczyna nie ma zamiaru się tak łatwo poddać i postanawia wraz ze swoją pokojówką Lucy wyruszyć za ocean i odnaleźć Greera. Świadoma jest tego, że bazą dla niego miał się stać dom jej ojca, którego nie widziała odkąd skończyła siedem lat. Podróż nie będzie dla wytwornej damy należała do najlepszych, a jej końcówka przybierze dramatyczne rozmiary. Gdyby nie jasnowłosy Indianin, Miriam niechybnie zginęłaby w spienionych wodach podczas burzy u kresu swej podróży. Zdrowie odzyskuje w domu  należącym do wdowy Grace Peavey i jej trzech córeczek. W obliczu nowych warunków postanawia nie być ciężarem i przystosować się do nieznanego trybu życia. Jednocześnie bliżej poznaje brzemienną Tancerkę Jeziora, żonę Jordana Scotta, mieszkającego wśród Czipewejów od dziesięciu lat i nazywanego Oczy Ducha. Najbliższe miesiące będą miały dla życia Miriam ogromne znaczenie. 


Miriam została wychowana na damę, więc zachowuje się jak dama, lalka londyńskich salonów. Jest pruderyjna, sztywna, wyniosła, dumna. Jest jednak również uparta i odważna, zdolna do poświęceń i podejmowania wyzwań. Pragnie odnaleźć Hamiltona i wrócić do Anglii. Nie może znieść obecności Jordana. Jednak z upływem czasu jej zachowanie i postrzeganie ludzi wokół niej zaczyna ulegać zmianie. Ona sama przystosowuje się do nowego środowiska i mieszkańców. Z zachowania zimnej damy nic nie zostaje. Z kolei Jordan traktuje Czipewejów[1] jak rodzinę. To z ich strony otrzymał ratunek, od nich uczył się przez ostatnie lata, wśród nich znalazł ciepło i akceptację.  Nie może pogodzić się z wewnętrznym cierpieniem, a jednocześnie nie może zrozumieć przyciągania do osoby, którą utożsamia z tym, co tak bardzo niegdyś znienawidził. 

a pod pierwszą okładką, oszałamiająca grafika z początku lat.90. XX w. :)

     Wizja Serca to romans historyczny, ale przede wszystkim powieść przygodowa. Mamy porwania, ucieczki, tragiczne zdarzenia, zdradę, żołnierską niesubordynację, akcje zwiadowcze, zbrodnie, indiańskie tańce… . Miriam poznaje surowe życie w Ameryce i kulturę Czipewejów. Jednocześnie w tle jasno mamy zarysowane ówczesne stosunki między Amerykanami a Brytyjczykami. Od 18 czerwca 1812 roku trwała wojna, która formalnie zakończona została traktatem gandawskim 24 grudnia 1814 roku. Głównym terenem wojny było pogranicze Stanów Zjednoczonych i Kanady, czyli tereny, na których rozgrywa się akcja powieści. 

Powieść wzbudza w czytelniku wiele emocji i momentami wzrusza. Nie opisywałam zbyt wiele, aby nie zdradzić tego, co najlepsze. Dla mnie to klasyka. Obecnie takich książek próżno szukać. Warto.


[1] Czipewejowie, ang. Chippewa - Indianie Ameryki Północnej; spokrewnieni z Odżibuejami (ang. Ojibwa, Ojibwe, Ojibway) – etniczna przynależność do ludu Anishinaabe, z którego wywodzi się wiele plemion (Ojibwa, Cheppawa, Ottawa, Pottawatomi,Neshnabek, Mississauga); mieszkali na terenie obecnego stanu Michigan, dziś w rezerwatach w Kanadzie i USA (ok. 149 tys., 2002); prowadzili koczowniczy tryb życia, zajmowali się myślistwem i zbieractwem, a na południowym wschodzie zamieszkiwanego obszaru uprawiali kukurydzę i ryż; mieszkali w wigwamach; pośredniczyli w wymianie handlowej między Indianami a białymi; nie mieli scentralizowanej władzy politycznej; autonomiczne grupy lokalne spotykały się podczas ceremonii Tańca Słońca; uprawiali rytualny kanibalizm; obecnie część wyznaje katolicyzm.(za portal wiedzy)Emily Carmichael, Wizje Serca, wydawnictwo Phantom Press International, Gdańsk 1992, tytuł oryg.:  Vision of the Heart, przełożyła Barbara Kolodziejczyk, okładka miękka (podwójna), stron 286.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.