4 lutego 2017

Joanna Dobkowska, Joanna Wasilewska, W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku.Książka towarzyszy mi od chwili jej zakupu. Cieszę się jak dziecko z posiadania zabawki, ciągle nienasycona, podczytuję, wyciągam spod stosu, coś sprawdzam, podziwiam bazę ilustracyjną… W cieniu koronkowej parasolki to książka we wspaniałej oprawie  graficznej – album, o modzie i obyczajach XIX wieku.Autorki: Joanna Dobkowska i Joanna Wasilewska, odwołują się do ówczesnych czasopism przeznaczonych dla kobiet, zachowanych listów, pamiętników, artykułów prasowych oraz literatury. Piszą o noszonych fasonach, typach fryzur, różnego autoramentu dodatkach oraz charakteryzują ówczesne obyczaje, konwenanse, towarzyskie kody i mentalność. Podkreślają, że pomiędzy modą a moralnością panował wówczas ścisły związek. Ubiór i dobrane kolory były wyznacznikiem obowiązujących zasad. Inne barwy mogły nosić młode panienki, debiutantki, inne mężatki, wdowy, guwernantki, a na jeszcze inną feerię kolorów w strojach pozwalały sobie kokoty, lwice salonowe i dandysi. To również ciało musiało dostosować się do ubioru.

Autorki zwracają uwagę na przełomowe momenty w historii mające wpływ na radykalne zmiany panujące w modzie. Charakteryzują ideały rewolucji francuskiej, odrodzenie „antyku”, dodatki sprowadzane do Europy z Indii i wyroby z Paisley, modę obowiązującą w epoce empire, restauracji, regencji (Anglia), fascynację Orientem, ideały mieszczańskiego i niemieckiego stylu biedermeier, modę w okresie romantyzmu i epoki krynoliny, turniury, gorsetów, pojawienia się emancypantek i początku  XX wieku. Przełomowym znaczeniem w latach 50. XIX wieku miało opatentowanie maszyny do szycia przez Isaaca Signera. Rozwój przemysłu zaczął wywierać znaczny wpływ na stroje i styl życia. Autorki książki zwracają uwagę na wydarzenia polityczne w danym kraju, które miały wpływ na zmiany następujące w modzie i konwenansach (m.in. rewolucje, powstania, władca).
W książce opisane zostały ówczesne rozrywki towarzystwa: bale, zabawę w amatorski teatr, spotkania towarzyskie, wyjazdy do kurortów. Została zwrócona uwaga na metody wychowawcze i kształcenie panien oraz cechy pożądane u mężczyzn w danym okresie. Autorki zwracają uwagę na obowiązki debiutantki i mężatki. Charakteryzują śmietankę towarzyską brylującą na salonach i przedstawiają nowatorskie dzieła o charakterze literacko-pedagogicznym oraz kodeksy towarzyskie. 


W zależności od epoki mowa jest o różnorodności sukien, kapeluszy, szali, torebek, bielizny, płaszczy, spodni, surdutów i fraków, modnych fryzur i noszonych dodatków. Zaznaczone są zmiany w szerokościach noszonych sukien, zastosowanych falbanek, lamówek, zakładek, plisowań i wszelkiej maści marszczeń.
W cieniu koronkowej parasolki to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy interesują się obyczajowością i modą XIX wieku oraz – pisząc  z mojej perspektywy - dla tych, którzy czytają romanse historyczne, których fabuła osadzona została w tej epoce. Książka została zaopatrzona w bibliografię, bardzo bogatą bazę ikonograficzną (np. grafiki, fotografie, obrazy, wycinki z prasy) oraz indeks osób. Bardzo interesująca lektura poszerzająca wiedzę i będąca inspiracją do własnych poszukiwań. Zawsze powracam z wielką przyjemnością.


Joanna Dobkowska,, Joanna Wasilewska, W cieniu koronkowej parasolki. O modzie i obyczajach w XIX wieku, wydawnictwo Arkady, wydanie 2016, okładka twarda, stron 312. 

13 komentarzy:

 1. Estetyczne wydanie. Może być ciekawe. Skojarzyło mi się od razu z książką "Zanim" opowiadającą o młodych latach Marii Skłodowskiej. Akcja osadzona jest w XIX wieku i autorka sporo miejsca poświęciła garderobie i implikacjach społecznych z tym związanych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam wskazanej powieści, ale kilka tej Autorki przeczytałam :) pozdrawiam i dziękuję

   Usuń
 2. Czytałam tę książkę i jestem rozczarowana, byc może dlatego, że jestem kostiumologiem. W tej pracy jest dośc poważny błąd w podpisie ilustracji do portretu Marii Antoniny pędzla Elisabeth Vigee- Lebrun. Widnieje tam podpis, że nosi ona suknię polonezkę co jest błędem - nosi ona oficjalną suknię dworską robe du court, po za tym brakuje mi przypisów, i kilka innych błędów. Najlepszą ksiązką o ubiorach do czytania jest nadal Historia Ubiorów Marii Gutkowskiej - Rychlewskiej a o modzie romantycznej i w XIX stuleciu praca Andrzeja Banacha.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaję sobie sprawę, kostiumolog widzi to, co dla laika w świecie mody historycznej jest niedostrzegalne. Przypisów też mi brakuje i to bardzo. Czytałam opinie na temat tej książki i dyskusje,jakie się toczyły. Dziękuję za wskazanie tu błędów i lektur,choć niestety książki trudne do zdobycia:) pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. A gdzie można przeczytac opinie o tej książce? Co do prac Banacha widziałam je w antykwariacie, poza tym miałam jeden egzemplarz mody XIX wieku i mogę go przekazac w dobre ręce.

   Usuń
  3. Znalazłam po wielu poszukiwaniach, bo nie pamiętałam na którym blogu czytałam:
   http://lareinederetro.blogspot.com/2016/09/w-cieniu-koronkowej-parasolki.html
   Jak chcesz przekazać w moje dobre ręce to bardzo chętnie (wg wymiernego wskaźnika cenowego)

   Usuń
  4. Joanna Wasilewska30 maja 2017 14:33

   Bardzo się ze współautorką cieszymy, że jedyny warty odnotowania błąd w książce dotyczącej XIX wieku dotyczył ilustracji z wieku XVIII. Jeszcze bardziej nas cieszy niezwykle pozytywna recenzja wybitnej znawczyni tematu, Małgorzaty Możdżyńskiej-Nawotki, jaką zamieściła ostatnio w "Nowych Książkach". Opinia autorytetu wiele dla nas znaczy, tym bardziej, że książka jest bez wątpienia popularna (czyli bez przypisów).

   Usuń
  5. Joanna Wasilewska30 maja 2017 14:36

   A co do Banacha, oczywiście rzecz jest klasyczna i obowiązkowa, niemniej trudno niekiedy oddzielić jego przebogatą skądinąd erudycję od bardzo dowolnych interpretacji faktów.

   Usuń
  6. Książkę Banacha miałam możliwość w ostatnich tygodniach czytać w pracy. Niestety w większości muszę napisać, że to tak zwane "lanie wody". Z kolei "W cieniu koronkowej ..." oraz książki p. Małgorzaty Możdżyńskiej - Nawotki bardzo mi się w prowadzonych analizach przydają. Dodam tu jeszcze "Słownik mody" p. Ireny Turnau, który można porównać ze Słownikiem Eli i Andrzeja Banachów oraz pozycję Łukasza Gołębiowskiego (korzystam z internetowego dostępu).
   Bardzo dziękuję za wpis i ustosunkowanie się do komentarzy.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  7. Joanna Wasilewska31 maja 2017 11:08

   Również dziękuję za życzliwą prezentację naszej książki, pozdrawiam!

   Usuń
 3. Ach te suknie, koronki, kapelusze i parasolki. Cudne i szkoda ze minęły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie rozumiem do czego potrzebne były przy ubieraniu pokojówki :)

   Usuń
 4. Koniecznie muszę ją dostać w swoje ręce. Jest wspaniała.

  Kasia z Ebookowych recenzji
  http://ebookowe-recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.