7 grudnia 2016

Stephanie Laurens, Kochając Rose.Dzięki tej książce w końcu sprawdziłam, w jakim cyklu usytuować Utalentowanego Pana Montague. Tak jak Kochając Rose przynależy do serii związanej z detektywem Barnabą Aidarem. Cykl Casebook of Barnaby Aidar narodził się na gruncie powiązań książek o członkach rodziny Cynster. W cyklu oprócz trzech podstawowych książek pojawiły się jeszcze powieści oznaczone jako 1,5 i 2,5. Śledztwa prowadzą Barnaby Adair i Penelopa Ashford, Basil Stokes i Griselda (to część 1,5) oraz Will Montague i Violet Matcham, bohaterowie poszczególnych powieści. W Kochając Rose spotykamy te pary po raz kolejny. 

Mówiąc szczerze byłam zaskoczona fabułą powieści, która obraca się wokół postaci będącej w innej książce (choć nie wiem czy nie książkach) czarnym charakterem. To Malcolm Sinclair, złoczyńca, który wykorzystywał ludzi do własnych celów. Nikt nie zginął z jego ręki, ale działania, jakimi kierował doprowadziły pośrednio do śmierci kilku osób. W prologu znaleźć można nawiązanie do książki, w której Malcolm zmienia swoje nastawienie i decyduje się na skok z mostu nad wodospadem. W wyniku upadku doznaje wielu poważnych obrażeń. Zostaje odnaleziony i dzięki bratu Rolandowi, infirmarzowi klasztoru w Lilstock, powraca do zdrowia. Malcolm Sinclair umarł jednak dla świata, teraz narodził się Thomas Glendower.


Kolejne pięć lat mężczyzna spędza w klasztorze, uczestniczy w życiu codziennym braci, zyskuje poszanowanie dla pracy rąk ludzkich i przede wszystkim rozmyśla. Swoje stare, biznesowe atuty wykorzystuje od tej pory w szlachetnych celach. Przejmuje między innymi zarządzanie funduszami klasztoru i poprzez udane inwestycje skutecznie je pomnaża. Thomas rozumie, że dostał drugą szansę w życiu i pragnie to należycie wykorzystać. Nie ma jednak celu i czuje, że powinien w końcu wyruszyć w drogę. Opuszcza klasztor i udaje się do położonej w Kornwalii posiadłości Bridge Manor, jedynej, którą zakupił wiele lat temu, jako Thomas Glendower. Nieruchomość była zadbana i pod stałą opieką. Gdy jednak przyjeżdża do swojego domu, zamiast starszego małżeństwa Gattingów, zastaje na miejscu młodą wdowę z dwójką dzieci. Thomas przystaje na ich obecność, a nawet nie wytycza granic istniejących między właścicielem domu a służbą. Zachowanie podejrzliwej Rose bardziej pasuje mu do damy, niż gospodyni. Nie naciska jednak, aby uzyskać właściwe odpowiedzi na gnębiące go pytania. On też ma tajemnice. Upływający czas i przyciąganie sprzyja jednak zbliżeniu. Pomiędzy Thomasem i Rose powstaje silna więź, a wkrótce mężczyzna odkrywa swój poszukiwany cel.


Pierwsze rozdziały opowiadające o życiu Thomasa w klasztorze oraz o pobycie w Bridge Manor są wciągające i czytelne. Potem mamy zagęszczenie bohaterów i poprowadzenie szczegółowego śledztwa przez Adaira, Stokesa i Montague’go wraz z towarzyszącymi im żonami. Thomas, jako bohater romansu historycznego nie jest ideałem ani z charakteru ani z wyglądu. Stephanie Laurens pokazała wewnętrzną przemianę bohatera, brak pewności, walkę z demonami przeszłości. Ciało Thomasa w wyniku wypadku uległo zniekształceniu, trwałym bliznom i nigdy nie miało wrócić do pełnej sprawności. Ciekawa książkowa postać.

Kochając Rose byłam więc pozytywnie zaskoczona, bowiem to książka zupełnie odbiegająca od powieści z cyklu o Cynsterach. Na pierwszym planie przedstawiona jest wewnętrzna transformacja Thomasa. Dopiero na drugim miejscu usytuowałabym historię miłosną, mimo że Rose była również w jakiś sposób jedną z przyczyn tej przemiany. Styl opisywania przez Laurens scen miłosnych jest jednak bardzo kwiecisty, przesadzony, pełen niepotrzebnych obrazów i momentami śmieszny. Dla mnie zbędne strony. Książka mogłaby się obronić i bez nich, bowiem bardzo dobrze została nakreślona przez autorkę kryminalna tajemnica i ścieżki prowadzące do jej rozwikłania. Historię określiłabym nawet jako intrygującą.Stephanie Laurens, Kochając Rose, wydawnictwo BIS, wydanie 2016, tytuł oryginalny: Loving Rose: The Redemption of Malcolm Sinclair (2014), przełożyła Magdalena Sikorska, cykl: Casebook of Barnaby Adair, tom 3, okładka miękka, stron 448.


 1. Where the Heart Leads (2008)   ---- Polska  (2009)     Za głosem serca
  1.5 The Peculiar Case of Lord Finsbury’s Diamonds (2014)
 2. The Masterful Mr.Montague (2014)   - ----Polska (2015)  Utalentowany Pan Montague
  2.5 The Curious Case of lady Latimer’s Shoes (2014)
 3. Loving Rose: The Redemption of Malcolm Sinclair (2014) -----Polska (2016) Kochając Rose

1 komentarz:

 1. Uwielbiam powieści historyczne. Ta książka na pewno znajdzie się na mojej liście "do przeczytania".

  Pozdrawiam.
  Kasia
  Ebookowe recenzje

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.