18 listopada 2010

Gregory Maguire, WICKED: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu.

Wydawnictwo INITIUM
Tytuł oryginalny: Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West Tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska
okładka miękka
luty 2010
Tłumaczenie: Monika Wyrwas-Wiśniewska
stron: 464

Powieść, której fabuła osadzona jest w baśniowym świecie Krainy Oz. Dorotka wraz z towarzyszami to jednak postacie tylko epizodyczne. Na pierwszym planie poznajemy życie Złej Czarownicy z Zachodu.

Pewnego dnia żona Freksa rodzi dziewczynkę o zielonym kolorze skóry i ostrych zębach. Rodzice są przerażeni, ale stara niania Meleny pomaga uporać się małżeństwu z wątpliwościami. Dziewczynce nadano imię Elfaba. Od małego miała wstręt do wody. Po za tym nie była akceptowana przez dzieci i mimo, że praktycznie wszyscy odnosili się do niej z niechęcią i byli uprzedzeni, ona miała dobre usposobienie. W swoim życiu doznała wielu przykrości, a mimo to potrafiła darzyć kogoś przyjaźnią. Nie było jej łatwo. Nie oglądając się na innych robiła jednak to, na co miała ochotę. Elfaba troskliwie opiekuje się swoją młodsza niepełnosprawną siostrą, nazwanej potem Złą Czarownicą ze Wschodu. Po za tym Elfaba stara się zrozumieć istotę Zła.

W Krainie Oz prześladowane były również Zwierzęta, które ciężko pracowały na rzecz ludzi nie tylko w kopalniach. Zwierzęta rozumieją, myślą, czują, rozmawiają, uczęszczają do szkół dopóki nie zabraniają im tego ludzie.

Książka Maguire to nie tylko zwykła baśniowa historia. To opowieść, która zawiera wiele pouczeń w aspekcie moralnym i zmusza czytelnika do pogłębionej refleksji nad panującymi w społeczeństwach przyjętymi stereotypami. Język, jakim napisana została powieść może również działać na emocje czytelnika. Mamy tu także wiele wątków takich jak: dramat, romans, prześladowanie, wątek polityczny czy spisek. Akcja powieści jest wartka. Czytelnik poznaje szeroką galerię bohaterów i dzięki zamieszczonej mapce ma możliwość zaznajomienia się z opisanymi miejscami Krainy Oz. 

2 komentarze:

  1. Bardzo lubię takie nawiązania czasem symboliczne do literatury czy kanonów czytelnictwa. Ech szukam ksiązki dla szwagierki ... ostatnio czyta wszystko co dotyczy wampirów, pozycji jest duzo ale jakoś nie potrafię nic wybrać ...

    OdpowiedzUsuń
  2. O wampirach można np "Błękitnokrwistych" polecić:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.