24 marca 2010

Alan Bennett, Czytelniczka znakomita.


Tytuł oryg. „The Uncommon Reader”
Wydanie 2009
ISBN: 9788372783844
s. 112

Bardzo przyjemna lektura na jeden wieczór opowiadająca o odkryciu pasji czytelniczej przez królową angielską. Pewnego dnia królowa wołając swoje nieposłuszne pieski napotyka na swoim dworze objazdową bibliotekę. Decyduje się na wypożyczenie książki. Poznaje tam również pracującego w kuchni Normana, który w prosty sposób doradza jej w doborze książek. Od tej pory monarchini coraz więcej czasu zaczyna poświęcać czytaniu zaniedbując swoje królewskie obowiązki. Norman z kolei zostaje awansowany i od tej pory odpowiedzialny jest za dostarczanie lektur królowej. Czytelniczy zapał ku rozpaczy ministrów wymyka się spod kontroli. Królowa zabiera książkę wszędzie gdzie się pojawi, a pewnego dnia do publicznej wiadomości poddano, że królowa zaniemogła. W rzeczywistości nie chcąc rozstawać się z książką wolała spędzić jeden dzień na czytaniu w swojej sypialni. Opracowała nawet machanie ręką do poddanych podczas jazdy karocą przy jednoczesnym czytaniu. Zaczyna się nudzić na przyjęciach, oficjalnych wizytach, uroczystościach otwarcia i zamknięcia jakieś instytucji. Co więcej w oficjalnych rozmowach nawiązuje do treści przeczytanych książek. Pochłania kolejne dzieła literackie zarówno klasykę jak i literaturę piękną czasów obecnych.


Wspaniała książka o pasji czytania, która może dopaść każdego. Polecam serdecznie!

6 komentarzy:

 1. O, już któryś raz czytam recenzję tej książki - a każda pozytywna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoja recenzja wywołała we mnie zazdrość i zarazem żal, że... nie jestem królową angielską i nie mam czasu na czytanie.

  Na pewno sięgnę.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam tę powieść z przyjemnością, pomysł na fabułę sympatyczny, ale moje zastrzeżenia budzi wizerunek królowej. Uważam, że jest przesłodzony, tak jakby autor chciał sprawić radość sędziwej monarchini.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię książki o książkach :)
  Wpisuję na listę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem na etapie gromadzenia książek o książkach. Właśnie zamówiłam 'Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek', a potem będę szukać 'Czytelniczki doskonałej'. Czasem mam też ochotę na krótsze lektury [po całym dniu redagowania książek od czasu do czasu muszę dać odpocząć swoim oczom i umysłowi]. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. zgadzam się z Waszymi opiniami o tej książce.

  Lirael, ale to miłe przeczytać o takim własnie wizerunku tej Królowej:)


  Jolanto, ja również takowe zbieram. Tą jednak dorwałam w bibliotece:) Po za tym masz bardzo ciekawą pracę:)

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.