2 października 2009

Malcolm Rose, Ślady: Winny niewinny.


Wydawnictwo Wilga
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 2009
ISBN: 978-83-259-0121-9
kategoria: dla młodzieży
format książki: 130x 195 mm
okładka: miękka
stron: 234

Ksiązka otwierającą kryminalną serię science fiction, której głównym bohaterem jest szesnastoletni śledczy Luke Harding. W pierwszym tomie zatytułowanym „Winny niewinny” poznajemy Luke’a w chwili przystępowania do końcowego egzaminu z kryminalistyki. Jako najmłodszy uczeń w historii szkoły zdaje go śpiewająco i zdobywa pełne uprawnienia detektywa. Czeka na swój pierwszy przydział. Jego współpracownikiem, a zarazem towarzyszem w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych jest Malk - Mobilny Asystent Legalno-Kryminalistyczny. Malk jest latającym komputerem, który potrafi skanować ślady, badać DNA, powiadamiać władze w sekundę, kontaktować się z głównym komputerem i sprawdzać w mig praktycznie wszelkie dane potrzebne Lukowi. Malk jednak nie ma uczuć, nie wie, co to szczęście, co oznacza słowo lubić. Jest zaprogramowany, aby przede wszystkim pomagać detektywowi. Ten, bowiem jeszcze w dniu zdania egzaminu dostaje pierwsze ważne zadanie. Student z uczelni Luke’a zostaje zastrzelony z łuku. Malk wskazuje jako głównego podejrzanego samego Luke’a. Wkrótce na uczelni dochodzi do kolejnych zabójstw. Przed Lukiem stoi trudne zadanie przesłuchiwania studentów i co za tym idzie nauczycieli i odnalezienie prawdziwego Demonicznego Łucznika.

Świat przyszłości stworzony przez Malcolma Rose’a przyciąga jak magnes. Jest to świat skomputeryzowany, gdzie drzwi otwiera identyfikator, a koty są wymarłym gatunkiem i żyją w rezerwatach. Miłość między dwojgiem ludzi nie ma tu znaczenia. Ludzi łączy się, bowiem w pary według zainteresowań i spełnianych zawodów. Przykładowo rodzice Luke’a to para utworzona przez astronomkę Elisę Harding i lekarza Petersa Sachsa. Luke został odebrany rodzicom i przekazany do szkoły w wieku pięciu lat. Od tamtej pory nie widział rodziców i nie wiedział czy żyją. Luke miał również młodszą chorowitą siostrę.

Nie ma więc żadnych szans związek Luke’a z muzyczką Jade. Takie związki są zakazane. Podobnie jak przyjaźń między parami różniącymi się wiekiem. Władza wymaga, że muszą to być równolatkowie. Wymagania są po to, aby rodziły się wybitne dzieci.

Książka wciąga, czyta się ją szybko i z przyjemnością. Na pewno kolejne tomy odniosą sukces. W USA książka „Ślady: Winny niewinny” została uznana za najlepszą książkę międzynarodową przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Czytelnicze.

2 komentarze:

  1. Zapraszam po wyróżnienie:http://kocio-kwik.blogspot.com/2009/10/wyroznienie-i-zimna-codziennosc.html

    prowincjonalna_nauczycielka

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.