26 listopada 2022

Jane Austen, Rozważna i romantyczna.

 

Historia zaczyna się od śmierci pana Henry'ego Dashwooda, co wpływa na przyszłość ​​jego żony i ich trzech córek: Eleonory, Marianny i Małgorzaty. Jak wkrótce się okazuje, syn pana Dashwooda z pierwszego małżeństwa, a zarazem dziedzic, wraz z żoną Fanny z Ferrarsów, nie są zainteresowani okazaniem jakiegokolwiek współczucia w zaistniałej sytuacji i wkrótce kobiety zmuszone są opuścić posiadłość. Eleonora i Marianna to dwie panny na wydaniu, ale o zupełnie odmiennym temperamencie. Młodsza Marianna jest impulsywna i wrażliwa, Eleonora – łagodna i rozważna, a najmłodsza Małgorzata – zabawna.


Rozważna i Romantyczna to powieść oczywiście o miłości, ale również o zaufaniu i rozczarowaniu. Pani Dashwood ufa, że jej drogi mąż - pan Dashwood zapewni jej i córkom utrzymanie. Eleonora ufa pułkownikowi Brandonowi w kwestii szczęścia Marianny w małżeństwie. Marianna z kolei powierza Willoughby’emu swoją przyszłość. Tyle tylko, że zaufanie Marianny jest nieuzasadnione i bezpodstawne. Od początku niemal wiadomo, że zależny finansowo od rodziny Willoughby nie jest zdolny do poświęceń i nie jest w stanie stworzyć prawdziwego związku. Willoughby igrał z uczuciami Marrianny i wmawiał jej, że jest w niej zakochany. Jednak zapomniał o "ukochanej", kiedy poznał zamożną pannę Grey. Marianna jest mądra i przyjazna. Ma romantyczną duszę, bowiem w wolnych chwilach gra na fortepianie i czyta wiersze. Dzięki okolicznościom i wierności, to jednak pułkownik Brandon, właściciel posiadłości Delaford, pozyska jej zaufanie i ostatecznie triumfuje nad Willoughbym.


Eleonora Dashwood jest pierwszą córką pani Dashwood. Jest praktyczna, ale chłodna w relacjach z innymi. Jej opanowanie w wydawaniu osądów jest godne podziwu. Przedkłada troski i dobro innych ponad własne. Chociaż jej uczucie w stosunku do Edwarda Ferrarsa było bardzo silne, ukrywała starannie swój sekret. Nie zdradza nic Lucy, która mówi jej o potajemnych zaręczynach z Edwardem. Ponadto nigdy nie rozmawiała o swoich uczuciach z matką i siostrą. Ostatecznie to Edward i pułkownik Brandon są wzorami wielkiego charakteru, który kryje się pod niezbyt imponującą powierzchownością.

Rozważna i romantyczna to powieść przedstawiająca swoistą grę idei i stanowi subtelną rozrywkę dla intelektu. Polecam, bo warto wracać.

 

Jane Austen, Rozważna i romantyczna, wydawnictwo MG, wydanie 2022, tytuł oryg.: Sense and Sensebility, przekład: Anna Przedpełska – Trzeciakowska, okładka twarda, stron 320.

2 komentarze:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.