27 maja 2022

Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza. Wydanie ilustrowane.


 
   W tym naszym, starszym pokoleniu wszyscy chyba znamy losy rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthertów, którzy postanowili przygarnąć z sierocińca chłopca, aby pomagał im w gospodarstwie. Tyle tylko, że zamiast chłopca, na gospodarstwo przybywa rezolutna dziewczynka, Ania Shirley. Tak rozpoczyna się opowieść, która od tylu już lat fascynuje czytelników. Przenosimy się na Wyspę Księcia Edwarda, poznajemy cudowne zakątki, oddychamy świeżym powietrzem i cieszymy się widokiem bezmiarem wód. 
        Wydawnictwo MG jest kolejnym w ostatnim czasie, które zdecydowało się na wydanie serii o rudowłosej Ani. W tym przypadku mamy do czynienia z przekładem dobrze nam znanym - Rozalii Bernsteinowej. Warto jednak zwrócić uwagę na wydanie pod względem graficznym. Książka tym razem zyskała cudowną, wiosenną, miętową, fakturą przypominającą nieco płócienną oprawę. Warto zwrócić uwagę na dogodne rozmieszczenie tekstu na stronach książki.
 

Książka ukazała się w wydaniu ilustrowanym, z pięknymi, nostalgicznymi ilustracjami z epoki, które oddają wspaniały klimat minionych czasów i niewątpliwie dodają urok. Można wśród nich znaleźć ilustracje May Austin Clausa i Williama Antona Josepha Clausa (1862-1926) z publikacji pochodzącej z 1908 r. oraz ilustracje przyrodnicze z l. 20. XX wieku. May Austin była żoną Williama Antona Josepha Clausa, młodszą od niego o około dwadzieścia lat. Obydwoje byli utalentowanymi artystami, ale Ania stała się ich jedyną książką jaką zilustrowali. 

Kolejna perełka do kolekcji.

  

Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza, wydawnictwo MG, wydanie 2022, seria: Ilustrowana Klasyka, tytuł oryg.: Anne of Green Gablesprzekład Rozalia Bernsteinowa, wydanie ilustrowane, okładka twarda, stron 528.

 

Zachęcam, aby zajrzeć: 

O Rozalii Bernsteinowej na blogu Dom Echa - http://dom-echa.blogspot.com/2016/09/kim-bya-rozalia-bernsteinowa.html 

Wydanie z 1908 r. https://archive.org/details/cu31924013243963/page/n57/mode/2up

Miniatura May Austin Clause https://american-miniatures20c.blogspot.com/search?q=claus

http://lmmontgomeryliterarysociety.weebly.com/uploads/2/2/6/5/226525/the_artists_of_anne_of_green_gables.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.