15 czerwca 2019

Ewa Pirce, Odkupienie.


         Odkupienie to powieść prezentująca dalsze losy bohaterów poznanych w Obietnicy. Powstała dość ciekawa dylogia autorstwa Ewy Pirce. Odkupienie wydaje się jednak powieścią lepiej dopracowaną, przemyślaną, wyważoną, choć nie jest wolne od nagromadzonych charakterystycznych dla Autorki „dramatjoz”. Czyta się jednak o wiele lepiej, a na letnie upalne dni to lektura niemal idealna. Nie będzie więc tym razem czepialstwa.
         Brian Wild dąży do osiągnięcia wytyczonego przed laty celu. Pragnie przede wszystkim zemsty na człowieku, który zniszczył szczęście jego rodziny. Od lat nie może też porozumieć się z młodszym Ashtonem, który z kolei pragnie zniszczyć starszego braciszka. Dzieciństwo Ashtona nie należało do szczęśliwych. Brian opuścił brata na rzecz podjęcia studiów, ale mimo upływu kolejnych lat pełnych wyrzeczeń, starał się dbać o Ashtona, wyciągać go z kolejnych kłopotów i opłacać jego potrzeby. Gdy w końcu po latach Brian ujawnia swoje istnienie przed Ashtonem, ten nadal nie może mu wybaczyć przeszłości. Co więcej, w planowanej niszczycielskiej zemście pragnie wykorzystać ukochaną Briana, Olivię Henderson. Gdy więc po wielkim zawodzie (patrz część pierwsza), załamana dziewczyna postanawia zniknąć z życia Briana, to Ashton odnajduje ją jako pierwszy. Tak mniej więcej rozpoczyna się Odkupienie
 
       
  Brian jest uparty i w dodatku zdaje sobie sprawę, że kocha Olivię. Świadomy jest tego, że zniszczył coś trwałego i mocnego. Składał obietnice, które nie miały realizacji w czynach. Olivia ma bowiem złamane serce, a męską podporą w tych trudnych dla niej chwilach zostaje Ashton. Brian postanawia jednak udowodnić, że zasługuje na miłość Olivii. Innymi słowy pragnie odkupić swoje winy. Nie jest to łatwe, bowiem trudności do przezwyciężania nie brakuje. Olivia z kolei wydaje się osobą do końca niezdecydowaną. Ciągle wybiera ucieczkę.
       To dobra powieść, w której konwencja, styl i nawiązanie do utworów muzycznych zostały utrzymane. Autorce udało się zamknąć w Odkupieniu wszystkie rozpoczęte wątki. Mamy nie tylko miłość, ale rodzinne zadawnione waśnie, problem zdrady, przebaczenia, zamknięcia przeszłości i rozpoczęcia nowego rozdziału. Fabuła powieści jest wciągająca, bowiem płynie jak rzeka. W dodatku żaden wątek mi nic konkretnie nie przypominał. Inaczej było w przypadku Obietnicy. Poszczególne elementy zaczynają się układać jak puzzle, stąd powieść staje się ciekawym dopełnieniem pierwszej części. Momentami autorka przesadzała w kreowaniu rzeczywistości, ale osobiście wybaczam.


Ewa Pirce, Odkupienie, Wydawnictwo NieZwykłe, wydanie 2019, okładka miękka, stron 519.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.