11 czerwca 2019

Tamera Alexander, Niespotykane piękno.    
         Nie napiszę, że było łatwo czytać ponad sześćset stronicową powieść. Gdy się jednak już znacznie, wciągnie, to czytanie idzie gładko. To powieść szczegółowa, z plastycznymi opisami, poruszająca tematy, z którymi borykało się społeczeństwo amerykańskie w drugiej połowie XIX wieku, niedługo po wojnie domowej.   

        Ponownie wkraczamy do Rezydencji Belmont. Tym razem główną bohaterką jest bratanica bogatej Adelicii Acklen Cheatham (po kolejnym mężu), Eleonora Braddock. W prologu dowiadujemy się, że Eleonora jest pielęgniarką rannych podczas wojny w 1864 roku. Składa wówczas swoistą obietnicę jednemu z umierających żołnierzy. Mimo upływu lat nie rezygnuje z jej wypełnienia, toteż historia ta wielokrotnie zostaje ona przypominana w całej opowieści. 


     Po kilku latach od zakończenia wojny, w 1868 roku, Eleonora znajduje schronienie i opiekę w domu ciotki, gdy ojciec trafia do pobliskiego Zakładu dla Obłąkanych w Tennessee. Nie chce jednak korzystać z danych jej przywilejów, ale postanawia sama zarabiać prowadzić skromną restaurację. Niestety jej oczekiwania i marzenia mijają się ze stanem faktycznym. Wynajęte listowne miejsce nie należy do zbyt dobrych, a Eleonora dysponując zbyt skromnymi funduszami nie jest w stanie samotnie zaradzić kłopotom. 


       W rezydencji Belmont pracuje incognito austriacki arcyksiążę Marcus Geoffrey, a dokładniej Gerhard Marcus Gottfried von Habsburg, znajdujący się w kolejce następca cesarskiego tronu. Pragnie poznać normalne życie i łączyć swoje botaniczne pasje z wiedzą o architekturze. Na życzenie Adelicii Acklen zgadza się zaprojektować ogród w Zakładzie dla Obłąkanych. 

          Eleonora Braddock ma 29 lat i nie wierzy już w to, że kiedykolwiek spotka mężczyznę za którego wyjdzie za mąż. Adelicia Acklen nie podzielając pasji do gotowania Eleonory, postanawia znaleźć jej dobrze sytuowanego męża. To trzydziestotrzyletni Marcus dostrzega w młodej, wysokiej kobiecie piękno, wrażliwość i osobisty urok. Jemu jednak została wyznaczona przez rodzinę zupełnie inna kobieta. Prawdziwe uczucia są jednak bardzo silne. Miłość Eleonory i Marcusa została zbudowana na podstawach silnej przyjaźni. Eleonora jest współczująca, godna zaufania, inteligentna, pracowita i ma urocze poczucie humoru.

       Zaletą książki jest wiele szczegółów z zakresu botaniki, wspaniale zarysowane historyczne Nashville, krąg postaci rzeczywistych i fikcyjnych. To mądra opowieść o miłości, pragnieniach i marzeniach, często kłócących się z wymaganiami stawianymi przez pochodzenie, posiadanie pieniędzy i rodzinę. Znaleźć tu też można nawiązania do Biblii. Polecam. 
       p.s. Wspaniała oprawa graficzna, prawda? Kwiaty i różowa sukienka wiele mają wspólnego z powieścią.Tamera Alexander, Niespotykane piękno, wydawnictwo Dreams, wydanie 2019, tytuł oryg.: A Beauty So Rare, tłumaczenie: Anna Pliś, seria: Rezydencja Belmont, t. 2, oryg.: Belmont Mansion Series #2, okładka miękka, stron 672. Rezydencja Belmont (oryg.: Belmont Mansion Series)
1. A Lasting Impression (2011) – Polska 2018, Niezapomniane wrażenie.
2. A Beauty So Rare (2014) – Polska 2019, Niespotykane piękno.
3. A Note Yet Unsung (2017).


https://tameraalexander.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.