30 listopada 2017

Listopadowe.

Listopad był szary i ponury. Ostatnie dwa dni należały jednak do bardzo przyjemnych i pełnych niespodzianek, więc zostaną z różnych względów na długo w pamięci. Po raz kolejny przekonałam się, że "dobro wraca" :)


Przybyło:


Romantyczny książę - zakupy własne
Warkocz - niespodziewanie od Wydawnictwa Literackiego
Chicago w ogniu od wydawnictwa Dreams


Tajemnica sekretarzyka czyli Z pamiętnika Poznanianki - od wydawnictwa Skrzat
Najwyższa stawka i Miłość szkockiego lorda - zakupy własne



Grzyby, Gwiaździsta noc Vincenta, Co robią dinozaury - od Naszej Księgarni
Sir John - zakup własny


  Angielski: 100 pierwszych zdań i Świat wokół mnie - od Kapitana Nauki.
PRZYPOMINAM, ŻE MOŻNA ZDOBYĆ TAKI PAKIET   ----- TU


Pocałunek pod jemiołą od wydawnictwa Prószyński i S-ka



A to osobiste powodzenie  już w ramach wykonywanej pracy, książka będąca pokłosiem konferencji i wyjazdu na Ukrainę w ramach Dialogu Dwóch Kultur.



Ze śnieżnym pozdrowieniem
B.

29 listopada 2017

Donata Dominik-Stawicka, Tajemnica sekretarzyka, czyli Z pamiętnika Poznanianki.



Tajemnica sekretarzyka, czyli Z pamiętnika Poznanianki Donaty Dominik-Stawickiej to książka, nostalgiczna, która przenosi czytelnika w XIX wiek. To powieść, w której znaleźć można znakomity klimat i sporą dawkę wiedzy dotyczącą życia codziennego szlachecko-mieszczańskiej rodziny mieszkającej w Poznaniu. To również opowieść fabularyzowana, powieść historyczna w konwencji pamiętnikarskiej, bo jak sama autorka zapewnia, zamieszczone zdjęcia nie są ani przypadkowe, ani anonimowe. Pochodzą bowiem z rodzinnego albumu, a wspomniane w książce pamiątki autorka odziedziczyła po przodkach. Wiele informacji rodzinnych zostało też wykorzystanych na potrzeby książki. 


W roku 2001 młoda kobieta Anna oddała stary sekretarzyk do odnowienia. W jej rodzinie tradycją od pokoleń była zasada według której sekretarzyk zawsze dziedziczyła najstarsza córka. Pewnego dnia stolarz specjalizujący się w renowacji mebli, zadzwonił do młodej kobiety z wiadomością, że odnalazł tajną skrytkę, a w niej prawdziwe skarby. Anna skrupulatnie i z fascynacją oglądała ukryte od lat pamiątki. Wśród nich był pamiętnik Anny Miśkiewicz (1812-1905), która jest główną narratorką powieści. Dzięki jej zapiskom współczesna Anna i czytelnik poznają tło obyczajowe epoki, wydarzenia historyczne (m.in. otwarcie Biblioteki Raczyńskich, powstanie listopadowe, Bazar, Wiosnę Ludów, powstanie styczniowe) oraz postacie historyczne (m.in. Edward Raczyński, Dezydery Chłapowski, Emilia Szczaniecka, księstwo Radziwiłłowie). Mamy możliwość poznać, jak zmieniał się Poznań, jak wyglądało życie codzienne, wystrój pokoi, przygotowania do świąt, w jaki sposób kultywowano zwyczaje. Wraz z młodą Anną zobaczyć można jak wyglądała nauka na pensji przy ulicy Wodnej, co w życiu panny oznaczało ukończenie piętnastego roku życia, jak w rzeczywistości wyglądała propozycja ślubna, dzień ślubu i dlaczego kobiety nosiły czarne suknie. Autorka nawiązuje w powieści również do twórczości Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.


Z drugiej strony mowa jest o chorobach i sposobach ich leczenia, bowiem Anna Miśkiewicz interesowała się medycyną. Pomagając dziadkowi w księgarni, mogła pozwolić sobie na czytanie angielskich pism medycznych i rozwijanie swojej pasji. Jej marzeniem było zostać lekarzem. W tych czasach nie było to możliwe, ale równie dobrze mogła pełnić role pielęgniarki.

Anna opowiada też o różnych skandalach i perypetiach. Ciekawa jest ucieczka Helenki wraz z ukochanym do Monachium, reakcja madame Renard na ilustrację młodzieńca z medycznego pisma, niespodziewany odbiór porodu czy pomysł Anny, aby w przebraniu szarytki pod okiem zaprzyjaźnionego doktora Karola Marcinkowskiego podjąć pracę w szpitalu miejskim dla ubogich czy ucieczka jej z domu, aby opiekować się rannymi podczas powstania listopadowego. 


Zapiski Anny pokazują jej wewnętrzne przemiany pod wpływem zaistniałych wydarzeń: niespełnionej miłości, spokojnego małżeństwa z Augustynem, narodzin kolejnych dzieci, śmierć bliskich osób, w końcu odnalezienia świadomości istnienia szczęścia.  

W książce oprócz fotografii odnaleźć można drzewa genealogiczne i indeks postaci historycznych. To losy szlachecko-mieszczańskiego rodu, które splatają się z historią Polski. Tajemnica sekretarzyka, czyli Z pamiętnika Poznanianki to powieść  posiadająca niezwykłe i wyjątkowe walory oraz wspaniały staroświecki dziewiętnastowieczny klimat. Lektura godna polecenia. 




Donata Dominik-Stawicka, Tajemnica sekretarzyka, czyli Z pamiętnika Poznanianki, wydawnictwo Skrzat, wydanie 2017, okładka twarda, stron 288.

Donata Dominik-Stawicka – doktor nauk humanistycznych (literaturoznawca, historyk literatury), absolwentka UAM w Poznaniu, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka kilku prac naukowych, poetka, prozaik. Jej literaturoznawcze badania dotyczą związków polsko-skandynawskich w literaturze romantycznej, twórczości Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego. Prywatnie wielbicielka XIX wieku, z pietyzmem przechowuje rodowe pamiątki z przeszłości.

27 listopada 2017

Kapitan Nauka Angielski dla dzieci. 100 pierwszych zdań. Świat wokół mnie.



Wpis nietypowy i stricte merytoryczny, bo nie o książce w normalnym wydaniu, ale o kartach do nauki języka angielskiego przeznaczonych dla dzieci w wieku 6-9 lat. Nie należy jednak tak rygorystycznie trzymać się wyżej wspomnianych ram wiekowych, bowiem karty są czytelnie nie tylko dla uczniów klas 1-3, ale również już dla przedszkolaków. W każdym pudełkowym zestawie odnaleźć można książkę z ćwiczeniami, karty obrazkowe i płytę CD. Pakiety są więc wsparciem nauki w domu, ale mogą stanowić pomoc dydaktyczną także dla nauczycieli. 


W mini książkach odnaleźć można wskazówki i propozycje zabaw językowych dla dzieci, które mogą być wykorzystane przez rodziców w domu i nauczycieli w szkole. Autorzy proponują szereg pomysłów jak wykorzystać karty oraz sugerują scenariusze zabaw indywidualnych i zespołowych. Książka nie jest być może graficznie imponująca, bo to raczej broszura, ale jej zawartość niewątpliwie jest warta uwagi. 

Płyta CD zawiera nagrania wszystkich słówek i zdań, które są czytane przez native speakera oraz łatwe do przyswojenia angielskie piosenki. Płyta pomaga z kolei przyswoić właściwą wymowę słów, co pozwala kształtować prawidłowe wzorce mówienia.

W każdym zestawie znajduje się 104 kolorowych kart obrazkowych zawierających najważniejsze zwroty, słówka i zdania. Po jednej stronie znajduje się angielskie słówko, a po drugiej - polskie tłumaczenie. Zabawne ilustracje przyciągają uwagę i ułatwiają zapamiętywanie. Z kart obrazkowych można korzystać wielokrotnie i mogą one stanowić świetną formę utrwalania wiedzy.


Pierwszy zestaw „100 pierwszych zadań” pomocny jest w nauce słówek i prostych zdań w języku angielskim. Wprowadzone zostały pierwsze, proste konstrukcje gramatyczne, które pomogą dzieciom formułować samodzielnie zdania w języku angielskim. W pierwszej części poradnika przedstawione zostały krótkie omówienia podstawowych zagadnień gramatycznych, które znaleźć można na kartach obrazkowych. W drugiej części odnaleźć można odmianę czasowników, które znajdują się na kartach, tworzenie czasu Present Continuous, pytań poprzez inwersję i pytań z wykorzystaniem zaimków pytajnych oraz reguły stosowania zaimków wskazujących.

W drugim zestawie „Świat wokół mnie” dziecko poznaje słówka związane z otoczeniem domowym i szkolnym. Z drugiej strony uczy się mówić o swoich zainteresowaniach, gustach muzycznych, stanach emocjonalnych, sportach, ulubionych potrawach. Zaznajamia się z narodowościami i zawodami. W książeczce znaleźć można łamigłówki, kolorowanki i zadania utrwalające poznane słówka. Lista wszystkich słówek wraz z tłumaczeniami i wymową ułatwi powtarzanie słownictwa.

Użycie kart przez dziecko niewątpliwie wymaga pomocy, aktywności i zaangażowania rodzica. Zestawy rozwijają spostrzegawczość, koncentrację, refleks i mogą być przyjemną oraz atrakcyjną formą nauki. Zestawy stanowią pomoc mającą za zadanie przełamanie obaw dziecka związanych z nauką języków obcych. Nauka przez zabawę jest przecież możliwa, a w ten sposób można wspaniale spędzić czas z dzieckiem. Pamiętać należy jednak, że liczy się dobre samopoczucie dziecka i nie należy zmuszać latorośli w chwilach, gdy nie ma na to ochoty.






Seria "Angielski dla dzieci" otrzymała wyróżnienie w VIII edycji konkursu Zabawka Roku 2017.
Więcej informacji na www.kapitannauka.pl


 ***

Konkurs

  1. Do wygrania 2 x pakiety zestawów: Angielski 100 pierwszych zdań oraz Angielski. Świat wokół mnie ufundowane przez Kapitana Naukę.
  2. Wystarczy w komentarzu krótko napisać, dlaczego chcielibyście otrzymać jeden z pakietów.
  3. Dwie najbardziej przekonujące odpowiedzi zostaną nagrodzone.
  4.  „Anonimowych” komentatorów bardzo proszę o podpisy.
  5. Termin – do 1 grudnia  tj. piątku. Ogłoszenie wyników w sobotę.


Z listopadowym pozdrowieniem
B.