6 kwietnia 2017

Lisa Kleypas, Wiosna pełna tajemnic.Wiosna pełna tajemnic (Scandal in Spring) to to czwarty w cyklu Wallflowers autorstwa Listy Kleypas. Bohaterką powieści jest najmłodsza z paprotek, Daisy Bowman, która spędziła w Londynie już trzy sezony. Wbrew oczekiwaniom rodziców nie przejawiała żadnych aspiracji, aby wyjść za mąż. Uwielbiała książki i była typem romantyczki i marzycielki. Wobec postawy córki, Thomas Bowman zapowiedział, że jeśli Daisy nie wybierze sobie sama kandydata na męża do końca aktualnego sezonu, to poślubi Matthew Swifta. 


Daisy była przerażona, bowiem zapamiętała Swifta jako ponurego, zawsze skwaszonego chudzielca, który absolutnie nie wzbudzał jej sympatię. Matthew Swift od lat był prawą ręką Bowmana i to jemu, a nie synom, ten ostatni chciał przekazać dobrze prosperującą firmę. Zaistniała sytuacja wprawiła w popłoch Daisy, bowiem Mattew Swift miał przyjechać wkrótce z Bostonu. Spodziewająca się dziecka Lillian postanowiła jednak pomóc siostrze znaleźć męża. W trakcie sezonu nastąpił wyjazd całej rodziny do Stony Cross, wiejskiej rezydencji Marcusa, lorda Westcliff. W posiadłości oprócz przyjaciół pojawili się zaproszeni dżentelmeni, kawalerowie wyselekcjonowani przez Marcusa i St. Vincenta. Pojawia się również Matthew Swift, który nie jest w ogóle świadomy planów Bowmana wobec jego osoby. Od lat co prawda darzy uczuciem Daisy, ale wie, że nigdy nie będzie mógł jej poślubić. Wpływ na jego postanowienie ma kilka czynników, w tym skrywana od lat tajemnica. 


Matthew i Daisy nie widzieli się prawie trzy lata. Dziewczyna musiała zweryfikować dotychczasowe zdanie o Matthew, który obecnie w ogóle nie przypominał zapamiętanego mężczyzny. Daisy pozostaje pod urokiem Matthew, ale ten konsekwentnie trzyma swoje pragnienia na wodzy, co więcej zachwala jej przymioty wobec innych potencjalnych kandydatów na męża.

Ciekawa koncepcja autorki na kolejną część. Matthew to normalny mężczyzna z zagmatwaną przeszłością. To nie jest typ rozpustnika i bawidamka. Jest zwyczajny, ale to nie znaczy nudny. Daisy powoli odkrywa jego przymioty: niezawodność, bezpieczeństwo, poświęcenie, poczucie humoru...  W powieści pojawiają się też Lillian, Annabelle i Evie oraz ich mężowie. Autorka nawiązuje do relacji pomiędzy nimi. Można odnaleźć kontynuację ich historii, choć na pierwszy plan wysuwa się tu Lillian i Westcliff. 

To kolejna dobra książka Kleypas. Opowieść jest solidnie przemyślana i klarowna, a styl jest łatwy i wygodny. Nie brak tu zabawnych sytuacji i dialogów. Wśród lekkich rozmów salonowych, można odnaleźć te poświęcone stosunkom społecznym i industrializacji.


Moim zdaniem cykl Wallflowers jest udaną serią, do której będę wracać. Liczę na to, że w Polsce zostanie wydany tak zwany tom „0,5” (Again the Magic) i przede wszystkim świąteczny „4,5” (A Wallflower Christams).Lisa Kleypas, Wiosna pełna tajemnic, wydawnictwo Prószyński i S-ka, wydanie 2017, tytuł oryginalny: Scandal in Spring, tłumaczenie Agnieszka Myśliwy, cykl Wallflowers, tom 4, okładka miękka, stron 312.0.5 Again the Magic (2004)
4.     Scandal in Spring (2006) - Polska: Wiosna pełna tajemnic (2017) Daisy Bowman + Matthew Swift  
5.   A Wallflower Christmas (2008)

2 komentarze:

  1. Wbrew obawom spodobała mi się ta część. Faktycznie Matthew jest interesującą postacią, choć wydawałoby się, że przy tych wszystkich lordach wypadnie słabo xD

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też się podobała, ale nic nie dorówna zimowej opowieści, to jednak Marcus i Lilian grają pierwsze skrzypce w całej serii.

      Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.