23 kwietnia 2017

Krasne.

W Krasne byłam na poczatku maja 2014 roku. Wówczas trwały ostatnie prace przed uroczystym otwarciem mauzoleum. Jak wyglądał wówczas kościół (a także co jest w parku) można zobaczyć w tamtej relacji (post z 11 maja 2014 r.). 
Dzięki pracy miałam możliwość ponownie być w Krasnem i tym razem być w mauzoleum.
Bardzo zachęcam do odwiedzenia tego miejsca.


Mauzoleum

właściciel Krasnego, drugi mąż Elżbiety z Branickich Krasińskiej. Po jej śmierci poślubił Magdalenę Kieżgajło, z którą miał córkę Marię Ludwikę późniejszą księżną Adamową Czartoryską. Na tumbie znajdują się urny z sercami: Michała Hieronima Krasińskiego (zm. 1784), oficerów z I Pułku Szwoleżerów Gwardii Napoleona I, którym dowodził gen. Wincenty Krasiński: księcia Dominika Radziwiłła (zm. 1813 r.), kapitanów Jana Nepomucena Dziewanowskiego (zm. 1808 r.) i Stanisława Gorayskiego (zm. 1809 r.)
Elżbieta chciała spocząć w Krasnem, a nie w Opinogórze przy pierwszym mężu
Sarkofag bp kamienieckiego Adama Stanisława Krasińskiego (zm. 1800). Na ścianie tablica z 2014 r. mu poświęcona (druga została odsłonięta 8 września 2016 r. w katedrze w Kamieńcu Podolskim) oraz tablica poświęcona córce Elizy i Ludwika.
Pochowane są tu m.in. siostry Zygmunta, dwie córki gen. Wincentego Krasińskiego: Laura Antonina (zm. 1804 r.) i Helena (zm. 1806 r.). - ostatnia tablica.


*warto zajrzeć: http://www.parafiakrasne.pl/  
 (o możliwości zwiedzania w zakładce Mauzoleum)
** zdjęcia zostały wykonane w dniu 21 kwietnia 2017 r. (wyjazd z ramienia MR); zdjęcia są mojego autorstwa wykonane komórką.

5 komentarzy:

 1. Dzięki za możliwość fotograficznej wędrówki. Gdy byłam przed laty w Krasnem (zbierając już materiały do książki o Marii z Krasińskich Raczyńskiej) niewiele zobaczyłam. Wejście do podziemi było nieudostępniane, przed renowacją, której wspaniałe efekty można podziwiać na Twoich zdjęciach.
  Eliza, Ludwik i ten wzruszająco niewielki sarkofag z sercem Dominika Radziwiłła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi zależało na odwiedzeniu tego miejsca :) Z tego co wiem podziemia były bardzo zaniedbane i stała tam woda. Teraz zrobione są specjalne odpływy.

   Usuń
 2. Piękny kościół. Może kiedyś uda mi się tam pojechać. W tamtym roku byłem w tamtych okolicach. Trochę szkoda, że wtedy jeszcze nie było otwarte mauzoleum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziemia są dostępne od czerwca 2014 roku, więc w zeszłym roku już były. Warto :)

   Usuń
 3. Naprawdę warto dotknąć historii, która przez dziesięciolecia nie była wskazana, ale czasy się zmieniły NA SZCZĘŚCIE.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.