7 kwietnia 2011

Grzegorz Kasdepke, Zeus & Spółka. Mity dla dzieci.

Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło
ISBN: 978-83-7672-112-5
Oprawa: Oprawa twarda
Ilość stron: 96
Kategoria wiekowa: 7+

Moim zdaniem bardzo dobry pomysł na zapoznanie młodych czytelników z bohaterami mitów greckich. Jak to zwykle bywa w przypadku Grzegorza Kasdepke książka została napisana przystępnym językiem. Narrator opowiada czytelnikom poszczególne historie w formie pewnej rozmowy. Często zadaje słuchaczom pytania, zmusza do myślenia, porusza ważne sprawy. Oto przykłady niektórych pytań: Mało to razy sprzątając swój pokój, kłóciliście się z rodzicami? To teraz pomyślcie, że musicie uporządkować cały świat! Zgroza! (s.3); A wiecie, kto wynalazł pierwszą siekierę na świecie? Dedal. A piłę? Też Dedal. (s.59); Rodziców trzeba słuchać – pewnie mówiono to wam wielokrotnie. Ale z tym słuchaniem to rożnie bywa, prawda? (s.49). 


Autor w swobodnym stylu potrafi dotrzeć do czytelnika w młodym wieku, zainteresować go mitami poprzez przedstawienie historii miedzy innymi o Zeusie, Prometeuszu, Afrodycie, Apollu, Demeter, Pandorze, Hermesie, Herkulesie, Europie, Dedalu i Ikarze. Książka ma wartość edukacyjną, ponieważ potrafi zachęcić dzieci do bliższego zapoznania się z greckimi mitami oraz zmusza do myślenia. Po za tym wiele tu jest odniesień do świata współczesnego, co pomocne jest w rozumieniu przygód mitycznych bohaterów. Tekst uzupełniają wspaniale ilustracje wykonane przez Ewę Poklewską - Koziełło.
Jak najbardziej polecam.


2 komentarze:

  1. Grzegorz Kasdepke jest niesamowity, mam jego parę książek. Pisze bardzo przystępnym językiem.Trafia tym do dzieci, jak i do dorosłych

    OdpowiedzUsuń
  2. zgadzam się z Tobą:) Ja również lubię jego książki:)
    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.