25 kwietnia 2011

Iwona Czarkowska, Kazio i skrzynia pełna wampirów.

Wydawnictwo Wilga
il. Olga Reszelska
przedział wiekowy: 6-12 lat
okładka miękka
stron 80
Jak do tej pory nie ukazała się przystępna lektura dla dzieci na temat wampirów. Owszem dla starszych dzieci czy jak to już woli młodzieży, książek tego rodzaju jest na rynku księgarskim cała masa i zapewne nie jeden fascynat uzbierał już niezły stos w tym gatunku. A co z dziećmi w okresie wczesnoszkolnym, które już gdzieś słyszały o Drakuli i chciałyby czegoś dowiedzieć się o wampirach? Czy warto brnąć w stereotypy? Okazuje się, że jest inne wyjście.

Na pewno wspaniała lekturą będzie mała, acz napisana z humorem, książeczka Iwony Czarkowskiej. Moim zdaniem Autorka nawiązuje w treści do tradycji o legendzie wampirów. Nie ma tu nic przerażającego i okropnego. Co więcej w tej książeczce wampiry dają się lubić. Ludzie opowiadają o nich bajki, bo Kaziowe wampiry noszą czosnek na szyi, uwielbiają czerwony kolor i kupują drewniane kołki.

Zacznijmy jednak od początku. Tata siedmioletniego Kazia jest konserwatorem i restauratorem zabytków. Został wynajęty przez śmiesznego Pana w czerwonych skarpetkach do odnowy starego domu. A że renowacja miałaby długo trwać, to cała rodzina miała się przenieść w nowe miejsce do Wampirzyc. Owa rodzinka to rodzeństwo Basia, Kazio i Staś oraz oczywiście mama i tata oraz pies Wampir. Już w pierwszych dniach pobytu Kazio trafia na poddasze całkiem zakurzone i pełne pajęczyn, a że musiał kryć się przed siostrą to wybrał wielgachną skrzynię. Okazało się, że przeniosła go w świat zamieszkały przez przemiłych wampirów w skład, której wchodzili: babcia Fibrycukella, dziadek Hengogard i Zuzulina oraz wujek Drakula. W starym domu nie będzie, więc tak spokojnie. Życie jest pełne niespodzianek i okazuje się, że przyjaźń z wampirami też jest możliwa.

Tekst książki jest lekki i zabawny. W dodatku uzupełniają go wspaniałe rysunki autorstwa Olgi Reszelskiej. Moim zdaniem doskonała lektura dla dzieci i zabawa dla rodziców.

Wkrótce kolejny tom przygód Kazia: "Kazio i szkoła wampirów".

***

Autorka - Iwona Czarkowska - mama Kuby. Dziennikarka. Zadebiutowała w 2005 roku opowiadaniami publikowanymi w Świerszczyku. Jest autorką "Kociej Odkrywalni Tajemnic", a także książek o tematyce ekologicznej. W 2009 zdobyła wyróżnienie w konkursie wydawnictwa Telbit na książkę dla młodzieży, a w 2010 drugą nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren.

Ilustratorka - Olga Reszelska - to graficzka młodego pokolenia. Jej zabawne rysunki świetnie dopełniają dowcipny i lekki tekst "Kazia i skrzyni pełnej wampirów". Artystka stworzyła charakterystyczne okładki i ilustracje do wielu książek dla dzieci i dorosłych. Nominowana została do nagrody dla najlepszej książki IBBY 2010 za ilustracje do tomu "Ostrożnie z ogniem" z serii Akademia Bezpiecznego Dziecka naszego wydawnictwa.

3 komentarze:

 1. Po Twojej recenzji z pewnością przeczytam szybciej,bo póki co książka czeka na półce;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się bardzo sympatycznie :) Nawet dla takich staruszek, jak ja x]

  OdpowiedzUsuń
 3. Izuś ksiązkę połyka się w parę chwil:)
  Futbolowa na pewno nie jesteś za stara:)

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.