15 lipca 2010

Paulina Wierzba, Co jedzą ludzie?


ilustr. Agnieszka Popek-Banach, Kamil Banach
Rok wydania: 2010
Miejscowość: Poznań
Liczba stron: 92
Format: 21.0x21.0cm
Oprawa: Twarda
ISBN: 9788389284891

Wspaniała oprawa graficzna, świetny tekst a po za tym wartość edukacyjna to wszystko składa się na nową książkę wydawnictwa Albus pt. „Co ludzie jedzą?”. Autorka w zabawny sposób przekazuje młodemu czytelnikowi wiedzę na temat tego, co w różnych zakątkach świata jedzą ludzie. Przedstawia czytelnikom potrawy mniej lub bardziej znane, ale przede wszystkim specyficzne dla każdego kraju czy narodu, bo „co kraj to obyczaj”.
Wprowadzeniem do książeczki jest krótki wstęp i poradnik savoir vivre mówiący o przeróżnych zasadach spożywania posiłków. Następnie czytelnik dowiaduje się p wszystkojadku Michaelu Lotito. Potem wiadomości już są usystematyzowane według kontynentów: Afryka, Ameryka, Australia, Azja, Europa a na końcu brany jest pod uwagę cały świat.
Młody czytelnik dowiaduje się, nie tylko tego, co jest jadane, ale również dowiaduje się, jakie to pożywienie kryje się pod nieznanym słowem. Po za tym często dowiaduje się jak przyrządzane są potrawy np. gulasz z wiewiórek przez Eskimosów, herbata z żywej ryby przez Indian, błotne ciasteczka przez mieszkańców Haiti. Książka pełna jest ciekawostek. Osobiście nie widziałam, że Serbowie jedzą bycze jądra, a Azjaci wielbłądzie pośladki.
Na koniec książeczki mamy skalę smaku, gdzie młody czytelnik może zaznaczyć pięć potraw które miałby ochotę spróbować i pięć , których nigdy by nie spróbował. Po za tym można zostać współautorem książeczki.

Bardzo doobry pomysł na książkę. Ilustracje dopełniają tekst. Przy czytaniu książeczki z dzieckiem można się wiele dowiedzieć, ale również nieźle bawić.

Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.