22 lipca 2010

Alberto Manguel, Homer. Iliada i Odyseja. Biografia.

Liczba stron: 262
oprawa twarda
ISBN 978-83-7495-726-7
Rok wydania: 2010 r.

Świetna książka! To można napisać o niej w dwóch słowach. To fascynująca opowieść o Homerze i jego dziełach „Iliadzie” i „Odysei”. To książka, która rzeczywiście jest biografią tych dzieł i ich autora. Aby czytelnik zbytnio się nie pogubił, już na początku mamy streszczenie obu eposów. Następnie autor książki analizuje tajemniczą biografię samego Homera. Opiera się przy tym na źródłach. Wymienia pośrednie nawiązania do dzieł Homera znajdujące się już u poetów z połowy VII wieku p.n.e. Pokazuje jak rozprzestrzeniała się sława Homera i popularność jego dzieł. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego poematy Homera były literaturą godną naśladowania i znalazły swoich propagatorów nawet w islamie.. Zajmuje się licznymi tłumaczeniami i przekładami tych dzieł na język angielski. Zastanawia się skąd Homer mógł czerpać motywy do swoich eposów. Nawiązuje do odkrycia Heinricha Schliemanna.

W książce mamy również liczne nawiązania do znanych dzieł między innymi: Ulissesa, Boskiej komedii czy osób takich jak: Platon, Wergiliusz, Dante, Racine, Kawafis, Joyce, św. Hieronim, św. Augustyn. Mnóstwo tu znajdziemy odniesień do uczonych i ich teorii na temat eposów Homera. Mamy tu również liczne cytaty.

Czytelnika ucieszy również fakt, że książka posiada bogate przypisy oraz indeks. To niesamowita podróż po wielkich dziełach Homera i sławie ciągnącej się od starożytności po czasy współczesne. Okazuje się, że Homer wraz z upływem stuleci nie traci na popularności, a opowieść o Troi jest prawdziwa.

Warto, warto, warto! Lektura niesamowita!

***

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.