3 lipca 2010

Grażyna Bąkiewicz, Ada strażniczka skarbu.


wydanie 2010 r.
ISBN: 978-83-7672-077-7
il. Olga Reszelska
Format: 15.0x21.0cm
Ilość stron: 208
Oprawa: Twarda
Wydanie: 1
sugerowany wiek: 7+

Grażyna Bąkiewicz z wykształcenia historyk i pedagog, stworzyła ciekawą powieść dla dzieci, która w dodatku może obudzić w nich pewnego rodzaju ciekawość. Dobrze tu połączona została rzeczywistość z mitem. To książka, w którym mamy stare zamczysko, legendy, tajemnicze podziemia.

Bohaterką powieści jest dwunastoletnia Ada, mieszkająca z mamą i jej chłopakiem Radkiem oraz synem Radka pięcioletnim Stasiem. Dorośli wydają się ludźmi po przejściach. Mama sama wychowywała Agę od trzeciego roku życia, kiedy ojciec opuścił rodzinę. Natomiast Staś miał niespełna rok, gdy w wypadku zginęła jego biologiczna mama. Mimo to razem stanowili rodzinę, w której miłość, rozmowy, przyjaźń i zrozumienie są widoczne i czytelne. Warto nadmienić, że mama Ady i Radek pracowali w miejscowym muzeum – starym zamku, którego dyrektorem była ambitna Melania. Mama Ady zbierała legendy związane z okolicami, natomiast Radek zajmował się rekonstrukcją mozaiki niedawno odkrytej w podziemiach. Oczywiście nie wiedział, że Staś codziennie bawił się kamykami i nigdy nie odkładał ich na swoje miejsce. Monotonne rodzinne życie w małym miasteczku niczym nie różniłoby się od innych, gdyby pewnego dnia mama Ady i Radek nie zaginęli. Ada musi zaopiekować się bratem i postanawia odszukać rodziców. W dodatku w tym samym czasie pojawia się tata Ady mieszkający w Kanadzie, twierdząc, że miejscowy dziwak Mateusz jest jej dziadkiem. Po za tym do miejscowości zachęceni przez legendy ściągają poszukiwacze skarbów.

Książka może stać się inspiracją dla młodzieży do zbierania legend albo też wiadomości na temat poszukiwań skarbów, czy też zgłębiania wiadomości związanych z zamczyskami i podziemiami. W historii pojawiają się mapa wyznaczona przez maszkarony, tajemnicze wejścia, znaki również na ciele, które pomagają otwierać tajemnicze wrota. Autorka zwraca też uwagę, że obecnie bardzo często w takich zamkach organizowane są świetlne wieczorne iluminacje, a przewodnicy, gdy oprowadzają wycieczki opierają się głownie na legendach. Wszystko po to, aby przyciągnąć turystów. A historia pełna zagadek i niebezpieczeństw na pewno zafascynuje młodego czytelnika.

3 komentarze:

 1. Mnie bardzo do gustu przypadła okładka tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Grafika rzeczywiście ładna:)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Już czuję, że ta książka jest świetna!!! (No wiesz mój imiennik)

  POZDRAWIAM:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.