11 maja 2010

Paweł Beręsewicz, TAJEMNICA CZŁOWIEKA Z BLIZNĄ.


Książki dla dzieci
ISBN: 978-83-7672-096-8
Seria wydawnicza: TO LUBIĘ
stron: 184

Zagadek pełnych tajemnic należy szukać również wokół nas. Przykładem jest tu historia Jaśka, którego tata od lat noszący brodę, pewnego dnia przegrywając zakład ze swoim bratem, zgolił ją. Oczom Jaśka ukazała się obca twarz i paskudna szrama na lewym policzku taty. Jasiek był bardzo ciekawy skąd ta blizna się wzięła, toteż, gdy nie uzyskał wyczerpującej i satysfakcjonującej odpowiedzi od taty, zaczął na własną rękę małe śledztwo. Były akurat wakacje, więc Jasiek miał mnóstwo czasu na rozmyślanie i snucie nowych wersji wydarzeń z elementów zasłyszanych od bliskich. Dzięki opowieściom rodziców i dziadków wkracza w świat historii Polski. Książka przybliża, bowiem młodemu pokoleniu życie codzienne w czasach PRL-u, początków Solidarności, wiadomości o ZOMO. Ukazuje świat bez komórek, Internetu, ale za to pełen kolejek w sklepach i braku podstawowych produktów spożywczych. Tłumaczy również, że milicja to nie to samo, co policja. Dla Jaśka są to oczywiście czasy z innej epoki. Jasiek wśród tych opowieści nie zapomina jednak o swoim śledztwie, po za tym zyskuje sprzymierzeńca w rodzinie. Jego fantazje na temat zombie, romansu aktorki z Umą Thurman czy kradzieży obrazu Van Gogha. Chłopiec powoli dochodzi do prawdy.

Książka w ciekawy i przystępny sposób przybliża historię Polski młodemu czytelnikowi. Warto podkreślić, że wydana w interesujący sposób z bardzo ciekawymi ilustracjami.

Polecam!

2 komentarze:

 1. Hej
  Jak mogłam przegapić taką książkę?? Beręsewicza uwielbiam i NIE ZAUWAŻYŁAM U CIEBIE, ŻE JĄ CZYTAŁAŚ! no wstyd!
  pozdrówka

  OdpowiedzUsuń
 2. MMamma wszystko do nadrobienia:)
  Polecam:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.