6 maja 2019

Ilona Gołębiewska, Podaruj mi jutro.       Podaruj mi jutro to pierwsza część cyklu Dwór na Lipowym Wzgórzu Ilony Gołębiewskiej. Jak sama autorka przyznaje jest to początek sagi dotyczącej kobiet. Pierwsza część dotyczy właścicielki dworu - Anieli Horczyńskiej, ale mowa jest również o jej córce Anieli: Sabinie i wnuczkach: Klarze i Liliannie, którym zostaną poświęcone kolejne powieści (następna ma być o Sabinie). Każda książka tworzy zamkniętą i odrębną historię. Kobiety różnią się wiekiem, podejściem do życia, marzeniami czy wyznaczonymi celami. Łączyć ma je miejsce: dwór na Lipowym Wzgórzu oraz miejscowość Lipowczany na Podlasiu.


           Dwór na Lipowym Wzgórzu to miejsce pełne uroku i klimatu. Do rodziny Horczyńskich należy od ponad dwustu lat. W wyniku śmierci ojca Fiodora Horczyńskiego, dwór przejmuje jego córka, Aniela, malarka, która po zdobyciu sławy i zawodowych celów zdecydowała się powrócić do rodzinnej miejscowości. Postanawia też założyć na Lipowym Wzgórzu Akademię Sztuk Anielskich oraz przyjmować i spełniać oczekiwania gości, którzy szukali tu recepty na problemy miłosne, finansowe i rodzinne. Informacje rozpowszechnione za pomocą mediów społecznościowych i telewizyjnego odcinka sprawiły, że na wczasy w dworskim pensjonacie zaczęły nadciągać tłumy gości. Zajęcia malarskie prowadzone w ramach Akademii Sztuk Malarskich w plenerach cieszyły się powodzeniem wśród artystów i ludzi pragnących rozwijać swoje talenty.
 
    
           W dworze bywają Emil Jantosza, zarządca dworskiego majątku, Kalina - przyjaciółka Anieli, Agata Krawczyk i jej córka Zuzia, Basia ... Gdy Córka Sabiny dowiedziała się, że matka nie chce sprzedać dworu, postanowiła zerwać z nią kontakty. W międzyczasie skończyła studia doktoranckie, wyszła za mąż, urodziła drugą córkę Liliannę i rozwiodła się. Aniela dbała o ukochane wnuczki. Ciekawie zarysowane są kontakty Anieli z sąsiadem Antonim Gajowiczem.

      Dwór na Lipowym Wzgórzu to też miejsce przesiąknięte rodzinną burzliwą historią Horczyńskich, która pełna jest tajemnic i licznych zbiegów okoliczności. Aniela musi zmierzyć się z niepochlebnymi plotkami krążącymi o jej zmarłym ojcu. Historia nawiązuje do wydarzeń II wojny światowej. Okazuje się, że we dworze są też tajemnicze korytarze. Aniela mimo upływających lat często wracała do młodzieńczej miłości, Witolda Klimowicza. Nieoczekiwane rozstanie wpłynęło na ich życie. Aniela po latach postanawia go odszukać, gdy natrafia na ślad.

           Podaruj mi jutro to powieść nawiązująca do losów wielopokoleniowej rodziny Horczyńskich. Autorka przenosi czytelnika w kilka czasowych przestrzeni. W toku głównej fabuły dotyczącej Anieli, jest też kilka innych wątków. Zmagania z życiem codziennym, choroby, zmartwienia, kłótnie i waśnie, niezwykłe niespodzianki, odkrycia, miłosne rozterki, trwałe jak skała uczucie, to wszystko składa się na powieść obyczajową, nacechowaną pozytywnymi emocjami, urokiem, optymizmem, dobrocią, życzliwością i momentami wielka ilością lukru. Mimo to, dobrze się czyta, a czytelnik otrzymuje sporą dawkę pozytywnej energii.


Ilona Gołębiewska, Podaruj mi jutro, wydawnictwo Muza, wydanie 2019, seria: Dwór na Lipowym Wzgórzu, okładka miękka, stron 474.   PREMIERA 15 MAJA 2019 r.


Ilona Gołębiewska (ur. 1987) – pisarka. Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Autorka ponad 60 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jej zainteresowania naukowe oscylują pomiędzy wychowaniem artystycznym, edukacją osób dorosłych i seniorów, terapią pedagogiczną oraz rozwojem osobistym i coachingiem. Brała udział w licznych projektach o charakterze doradczym, badawczym i edukacyjnym w Polsce i za granicą. Swoje doświadczenie zawodowe nazywa pracą „od przedszkola do seniora”, ponieważ pracuje ze wszystkimi grupami wiekowymi. Nabyte doświadczenie, spotkani ludzie, zasłyszane historie są dla niej inspiracją do pisania powieści, w których podejmuje bardzo często istotne kwestie społeczne, co czytelnicy bardzo cenią. Jej największym marzeniem jest założenie fundacji. Autorka bestsellerowych powieści: „Powrót do starego domu” (MUZA 2017), „Tajemnice starego domu” (MUZA 2017), „Pamiętnik ze starego domu” (MUZA 2018), „Miłość ma twoje imię” (MUZA 2018), „Teatr pod Białym Latawcem” (MUZA 2018). Prowadzi stronę autorską www.ilonagolebiewska.pl.

7 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie książką, lubię takie klimaty, a nawet czytam teraz książkę w podobnym. :))) Chętnie przeczytam, okładka również jest bardzo piękna i zachęca do czytania. Pozdrawiam cieplutko, miłego dnia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję za wpis, to seria więc będą następne części :) Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Właśnie skończyłam czytać, bardzo kilmatyczna historia :) nie wiedziałam że będą kolejne części, ale to dobra wiadomość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Podaruj mi jutro" zostało napisane z dużym rozmachem. Doskonały przykład wciągającej i pełnej emocji powieści obyczajowej, która zaprasza do wyjątkowego świata. Świata, który koi i wywołuje uśmiech na ustach. Polecamy! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chociaz mam już 65 lat to wyjatkowo wszystkie powieści kupowałam jak się tylko pojawialy .Byly odskocznia od trudnego zycia i ogromna przyjemnoscia z łezką w oku ,czytania .Czekam już na druga część "podaruj mi jutro".Kiedy będzie?.pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, dziękuję za wpis. Przepraszam, że odpowiadam z opóźnieniem, ale pogoda nie wpływa na siedzenie przed komputerem w wolne chwile. Być może kolejna część ukaże się w tym roku. Dam znać :)Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.