14 maja 2019

Agata Czykierda-Grabowska, Pierwszy raz.           Po studiach Kuba wraca do małego, rodzinnego miasteczka, wynajmuje malutkie mieszkanie, podejmuje pracę i rozpoczyna kolejny etap życia. Nie jest jednak zachwycony z podjęcia takich, a nie innych wyborów.  Tu, co prawda, jest bliżej sióstr i młodszego brata, nadal mieszkającego z matką, ale świadomy jest, że to nie jest spełnienie jego ambicji, planów i marzeń. Na wakacje i odpoczynek do domu przyjeżdża Lena, młodsza siostra jego najbliższego niegdyś przyjaciela Łukasza. Kuba i Lena znają się od lat, ale Kuba na prośbę przyjaciela unikał dziewczyny. Tym razem, gdy przypadkowo spotykają się w klubie, postanawia spróbować nawiązać z nią kontakt. Okazuje się, że Kuba skrycie kocha Lenę. Te uczucie jest na tyle silne, że przetrwało lata, a dwudziestoczteroletni mężczyzna zdaje sobie sprawę, że wraz z ich upływem, przybrało na sile. Przekonanie do niego Leny staje się jednak dla Jakuba nie tylko wyzwaniem, ale również wielką wewnętrzną udręką. 

         Pierwszy raz to książka o sile miłości, która nieodwzajemniona, może niszczyć i prowadzić do wykonywania błędnych kroków. Kuba ma wsparcie w Łukaszu, a mimo to Lena nie potrafi dobrze ocenić sytuacji i dopuścić do głosu własne uczucia. Wydarzenia z przeszłości mają niewątpliwie wpływ na jej zamknięcie oraz nastawienie do mężczyzn. Boi się zranienia, odrzucenia, zdrady i porzucenia. Mimo, że inteligentna, mądra i rozsądna, to jednocześnie naiwna. 


         Jakuba to postać pozytywna, dobra, z charakterem, jest zakochany bez pamięci w Lenie, zdolny do wielu poświęceń w imię miłości, nawet do własnego upodlenia. Kocha bez pamięci, toteż w obecności Leny traci zupełnie rozum. Jego droga do zdobycia dziewczyny jest wyboista i najeżona długimi kolcami. Lena nie potrafi wybaczać, nie potrafi zrozumieć. Do rodzinnego domu przyjeżdża, aby wypocząć od studenckiego zgiełku i roku akademickiego. Reprezentuje warstwę młodych ludzi, którzy przybierają wobec rodziców pozycję roszczeniową, choć ich kontakty nie należą do zbyt otwartych i łatwych.

        Pierwszy raz  to dobra powieść, której wątki różnie mogą być odczytywane i przyjmowane przez potencjalnych odbiorców. Autorka podkreśla, że nie należy ulegać złudnym uczuciom, a akt seksualny między dwojgiem ludzi jest czymś szczególnym i ważnym. Mowa o pożądaniu i rozterkach sercowych, kontaktach z młodych z rodzicami, błędach rodzicielskich. Dobrze się czyta, toteż nie omieszkam zajrzeć do kolejnych dwóch części cyklu.Agata Czykierda-Grabowska, Pierwszy raz, wydawnictwo Novae Res, wydanie 2018, cykl: Pierwszy raz, t. 1, okładka miękka, stron 368.

Cykl Pierwszy raz: 
1. Pierwszy raz.
2. Stand by me.
3. Sezon na lisa.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.