21 maja 2019

Książki, które zmieniły świat.Książki, które zmieniły świat to wspaniała albumowa lektura dla wszystkich, którzy kochają ten sposób spędzania wolnego czasu i tych, którzy chcieliby poznać największe i najsławniejsze pozycje tego rodzaju, które powstały na przestrzeni wieków. Książka opracowana została przez ojca Michaela Collinsa przy współudziale Alexandra Blacka, Thomasa Cussansa, Johna Farndona i Philipa Parkera i z przedmową Jamesa Naughtie’go. W albumie już od wstępu, w którym poznać można krótką charakterystykę historii książki (zwoje, kodeksy, księgi drukowane, gwałtowny wzrost publikacji i rozwój drukarstwa w Europie w XVIII w., nowoczesna książka w XX i XXI w.) dominuje chronologia. W poszczególnych rozdziałach ograniczonych czasowo przez wyznaczone granice, prezentowane są najważniejsze dokonania w sferze świata książki: począwszy od Księgi umarłych starożytnego Egiptu datowanej na ok. 1991 p.n.e. - 50 n.e., a skończywszy na dziełach Mao Tse-tunga z 1964 r. 


Autorzy wskazują na najtrwalsze i najbardziej wpływowe teksty, które powstawały na przestrzeni wielu epok. Dokonują krótkiej analizy zawartości, wpływu na społeczeństwo, poruszanymi zagadnieniami oraz kontekstem. Przedstawiają także okoliczności powstania dzieł. Przykładowo Mahabharata według podań podyktowana został przez mędrca Wjasę w jaskini w Indiach i jest najdłuższym kiedykolwiek stworzonym eposem o świecie, zawierającym ponad 100 tysięcy wierszy. Jednocześnie jest to fascynujące źródło wiadomości o ewolucji hinduizmu. W przypadku odkryć archeologicznych, zaznaczano datację oraz pochodzenie odkrytych pism. Przykładowo w 1947 r. odkryto w 11 grotach w Izraelu dzbany ze starożytnymi zwojami.


Książka prezentuje pozycje z różnych dziedzin wiedzy. Zwrócić należy uwagę na iluminowane kodeksy, ilustrowane  traktaty o ptakach, wężach czy roślinach. Najpiękniejszym zachowanym manuskryptem z czasów średniowiecza jest prezentowana Księga z Kells z ok. 800 r. Największym i najbardziej różnorodnym zbiorem średniowiecznej, anglosaskiej poezji jest Księga z Exeter (ok. 975 r.). Najstarszym zachowanym angielskim katastrem, spisem ziemskim, powstałym w latach 1085-1086 jest Domesday Book. Arcydziełem jest przedstawiony bogato zdobiony Ewangeliarz Henryka Lwa z ok.1188 r oraz iluminowane Godzinki księcia de Berry z ok. 1412-1416. Autorzy zwracają uwagę na pierwszą ważną drukowaną książkę jaką jest Biblia Gutenberga z 1455 r. W dziedzinie nauk ścisłych ważnym wydarzeniem było opublikowanie w 1482 r. traktatu matematycznego jakim były Elementy Euklidesa. Przełomu w upowszechnianiu muzyki dokonało wydanie zbioru Harmonice Musices Odhecaton (1501 r.). Jednym z najważniejszych tekstów dotyczących władzy politycznej jest Książę Niccolo Machiavelliego  z 1532 r. Z kolei nowe standardy dla ilustracji anatomicznej wyznaczyło dzieło Andreasa Vesaliusa Epitome z 1543 r., a najwspanialszym ilustrowanym dziełem botanicznym z 1613 r. stał się Hortus Eystettensis. Imponujące jest dzieło wydane w l. 1842-1849 grafik Davida Robertsa. 


Zwrócono również uwagę na najważniejsze powieści takie jak: Chata wuja Toma Harriet Beecher Stowe (1852), Źdźbła trawy Walta Whitmana (1855), Alicja w Krainie Czarów Lewis Carroll (1865), Piotruś Królik Beatrix Potter (1901), Baśnie braci Grimm (1909), Mały książę Antoine de Saint-Exupery (1943).


Książki, które zmieniły świat to doskonała i pasjonująca lektura. Pokazuje ona, że na przestrzeni wieków książki stały się doskonałym sposobnym nie tylko na rozbudzenie wyobraźni czytelnika, ale również pogłębienie wiedzy z zakresu wielu dziedzin nauki.  Aktywizowała rozwój intelektualny i emocjonalny, pogłębiała szacunek do przyrody, architektury, malarstwa czy rzeźby. Rozszerzała dostępne możliwości poznawania świata. Wielki wpływ na upowszechnienie słowa miał wynalazek druku, a potem rewolucja techniczna. Ranga książki ugruntowywała się więc na przestrzeni wieków. WARTO.Książki, które zmieniły świat, wydawnictwo Arkady, wydanie 2019, oprac.: ojciec Michael Collins oraz Alexander Black, Thomas Cussans, John Farndon, Philip Parker, Oryg. tytuł: Books That Changed History (2017), tłumaczenie: Ewa Romkowska, oprawa twarda, stron 256.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.